Volba prezidenta v ohrožení? Vyřazená kandidátka je připravena napadnout hlasování u soudu

Vyřazená kandidátka na prezidentku Terezie Holovská je připravena, pokud neuspěje s již podanou ústavní stížností, napadnout po prezidentských volbách u soudu jejich regulérnost. Informovala o tom ve čtvrtek. Vadí jí, že někteří uchazeči o funkci prezidenta pro svou kandidaturu částečně získali podporu stejných poslanců či senátorů. Holovská kvůli tomu podala před několika dny ústavní stížnost. Plénum Ústavního soudu se jí bude zabývat 3. ledna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentští kandidáti

Prezidentští kandidáti | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

„Na Ústavní soud se obracím proto, že řízení před Ústavním soudem je jiné řízení a rozhodují jiná fakta a jiná kritéria," uvedla podnikatelka a bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská.

Ústavní soud dostal stížnost na podpisy zákonodárců na více kandidátních listinách

Číst článek

„Chci zdůraznit, že nevedu kampaň proti žádnému z kandidátů osobně," dodala. Jde podle ní o princip.

Podle Holovské zákon o prezidentské volbě nestanoví jasná pravidla hry a měl by být změněn. Svou stížností chce pomoct k veřejné diskusi o tomto problému.

Pokud by u Ústavního soudu Holovská neuspěla, je připravena opět podat po volbách stížnost u Nejvyššího správního soudu. Soud by se již podnětem měl zabývat, protože se na něj může obrátit kterýkoli občan. Holovská řekla, že podklady má již připravené v souvislosti s předchozí stížností.

Spor o podpisy

Podle letošního výkladu ministerstva vnitra je možné, aby poslanci a senátoři zároveň podpořili více kandidátů. Při předchozích volbách mělo ale jiný názor.

Kdo je Terezie Holovská?

Podnikatelka a bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská chtěla kandidovat v lednových prezidentských volbách, nesplnila ale podmínky. Místo 50 tisíc podpisů občanů dodala jen jeden podpis. Na začátku ledna se také bude ucházet o zvolení v doplňovacích senátních volbách na Trutnovsku. K volbám ji původně úředníci nepřipustili, soud ale uznal její stížnost a nařídil její dodatečnou registraci.

Holovská proto podala jako kandidátka stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Domáhala se zrušení registrace u kandidátů Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka (za Realisty), Vratislava Kulhánka (ODA) a Mirka Topolánka.

Soud ale její stížnost z formálních důvodů odmítl. Zároveň nicméně ministerstvo zkritizoval za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta. Hannig, Hilšer, Hynek, Kulhánek a Topolánek přesto zůstávají řádně zaregistrováni. Někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři z nich.

Holovská rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ocenila, podala však kvůli němu ústavní stížnost. Novinářům ve čtvrtek řekla, že se nedokáže vyrovnat s představou, že pět kandidátů na prezidenta je podle ní zaregistrováno neoprávněně, protože je podpořili v některých případech stejní politici. Výklad vnitra označila za podvodnou praktiku.

Podala proto stížnost k Ústavnímu soudu. Vedoucí analytického odboru Lubomír Majerčík potvrdil, že plénum Ústavního soudu se sejde poprvé v novém roce 3. ledna a bude stížnost Holovské projednávat.

Teoreticky se může stát, že nález vyhlásí ještě týž den nebo oznámí vyhlášení nálezu na některý z dalších dnů. První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna. Druhé kolo připadá na 26. a 27. ledna. Zaregistrováno v nich je devět kandidátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme