Termín výplaty dávek musí být jasně stanoven, nařídilo ministerstvo práce

Úřady práce musí přesně stanovit, kdy budou vyplácet lidem sociální dávky. Kvůli zpoždění to nařídila ministryně práce Ludmila Müllerová z TOP 09. Peníze od státu se opozdily asi třiceti tisícům lidí. Řadě z nich to způsobilo komplikace, protože nemohou v termínu zaplatit své závazky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová nastínila budoucnost sKaret | Foto: Šárka Ševčíková

„Tak nějak kolem toho dvanáctého dostávám ten příspěvek na bydlení a jde mi to banky, kde mi zaplatí inkaso. Devět tisíc a něco mám důchod a přes 8100 korun sto platím nájem. A inkaso přes tři tisíce. Právě jsem z toho celá nervózní, protože vždycky ho platím tak po tom dvanáctém,“ říká důchodkyně, které nepřišel příspěvek na bydlení.

„Teď jsem dostala zprávu, že mi přidají 400, ale kde jsou? Těžko vycházím s tím, co mám za ten měsíc. Bojím se jít do obchodu, abych něco nakoupila. Tak vybírám to, co mám v lednici a mrazáku a už je tam pomalu prázdno. Myslím, že mám v peněžence 50 korun, co to je?“ dodává.

Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že celkem se zdržely sociální dávky za přibližně 183 milionů korun.

Dávky dostalo později 30 tisíc lidí

„Tato situace se týkala úřadu práce v Olomouci a k tomu opoždění výplaty dávek o dva tři dny došlo u zhruba 15 tisíc odběratelů dávek. K posunutí termínů z důvodu sloučení dávek pěstounské péče a dávek státní speciální podpory došlo u dalších zhruba 15 tisíc klientů,“ počítá ministryně práce Ludmila Müllerová a vysvětluje:

„Úřady práce, kterým zpracovává dodavatelská firma dávky pěstounům, vlastně sloučily tuto dávku pro pěstouny s dalšími dávkami systému státní sociální podpory. To znamená s dávkami rodičovského příspěvku, přídavku na děti a podobně. Jak došlo k určitému sloučení dávek, tak vlastně došlo i k posunutí termínu výplat.“

Úřady musí sdělit přesný termín výplaty

Ze zákona je nutné dávky vyplatit do konce měsíce. Ministryně zaručila, že do této doby to bude. Za zpoždění může podle ministerstva kromě změny v podporách pěstounů částečně i technika. Celý systém změnila loni v lednu reforma bývalého ministra Jaromíra Drábka.

Všechny příspěvky začaly vydávat jenom úřady práce. Převzaly něco od radnic a dostaly nové počítačové programy. Od té doby se táhne řada problémů, kvůli nim nešetří kritikou opozice, hendikepovaní, odbory i někteří koaliční politici.

Úřady práce od teď musí stanovit jasně termíny, kdy budou vyplácet lidem sociální dávky, aby lidé přesně věděli, kdy peníze od státu dostanou.

Lenka Jansová, Veronika Neprašová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme