Termokamery, falešné klávesnice, triky s platebními kartami jsou stále dokonalejší

Způsoby, jak nenápadně okrást majitele platebních karet, se stále vylepšují. Pachatelé používají pro zjišťování PIN kódu termokamery nebo falešné klávesnice. Minikamery umisťují například do požárních hlásičů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankomat (ilustrační foto)

Bankomat (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Organizovaný zločin podle kriminalistů udělal za poslední roky technologický pokrok. Mezi nejoblíbenější triky zlodějů patří takzvaný skimming, tedy kopírování dat z platebních karet a jejich padělání.

Vloni řešili policisté 150 případů skimmingu, nejvíce v Praze, a zatím se podařila objasnit necelá třetina z nich. Ještě před třemi lety jich bylo o stovku méně. Za zneužití nebo krádež platební karty hrozí pachatelům až dvouletý trest.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematiku skimmingu, která se týká zneužití platebních karet, se zajímala Petra Benešová

Podle Romana Kotlána,výkonného ředitele Sdružení pro bankovní karty, by lidé měli být opatrní při výběru z bankomatů.

„Zakrýt si dlaní ruku při zadávání PINu. Zbytečně PIN nikde nedávat na odiv,“ vyjmenoval několik základních rad Kotlán.

Lidé u bankomatů ale mnohdy nemají žádnou šanci zjistit, jestli je v něm namontované skimmovací zařízení, díky kterému zloději zkopírují elektronická data z magnetického proužku. Zařízení se skládá z několika částí.

„Jedna část má za úkol zkopírovat magnetický proužek, ale to je málo. V současné době je třeba znát i takzvaný PIN,“ říká Jiří Soutor z Kriminalistického ústavu.

K tomu zloději používají falešné klávesnice, které překryjí ty původní. Stejně tak pachatelům pomáhají termokamery. Kde se prst dotkne, zahřeje klávesnici a zařízení dotyk zaznamená.

Nebezpečné jsou také minikamery umístěné například na požárním hlásiči nebo ve fotobuňce na otevírání dveří k bankomatu.

Vybírá se z bankomatů mimo Evropu

Co se stane se zkopírovanou platební kartou dál, vysvětluje Jiří Soutor: „Když podvodník zkopíruje magnetický proužek, tak si peníze musí vybrat v bankomatu, který neumí zpracovávat čip. To jsou všechny bankomaty mimo Evropu.“

Podobně mohou lidé přijít o peníze i u platebních terminálů, v restauracích nebo na čerpacích stanicích. Technologickou novinkou, která také dokáže zkopírovat data z platební karty, jsou takzvané šimry.

„Šimry jsou nová generace skimmingu. Pokud se technologie během tří až pěti let dotáhne do konce, tak by banky a jejich klienti mohli mít problémy. Šimry se v České republice zatím neobjevily vůbec, ale v západní Evropě ano, “ upozorňuje Jiří Soutor z Kriminalistického ústavu.

Triky, jak okrást majitele platebních karet, nepoužívají zloději jenom v hlavním městě. Bankomaty vloni napadli také v příhraničních oblastech, především v Plzeňském, Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Česko patří k bezpečnějším zemím

Gangy pocházejí především z Bulharska a Rumunska. Přesto se Česko řadí v rámci Evropy k relativně bezpečným zemím.

„Český trh platebních karet je velmi moderní. Mimo jiné v důsledku zavedení čipových karet,“ připomíná Jan Matoušek z České bankovní asociace.

V případě, že zloděj držiteli karty peníze ukradne, banka mu finanční obnos nahradí.

Petra Benešová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme