Slovák u soudu popsal, jak plánoval výbuch v Prešově. Podle obžaloby chystal teroristický čin v Česku

Slovák Dominik Kobulnický viněný z přípravy teroristického útoku v Česku plánoval před třemi lety teroristický čin ve slovenském Prešově. Chtěl na autobusovém nádraží nechat vybuchnout tlakový hrnec naplněný kovovými částicemi, řekl v pondělí u pražského městského soudu. Později ale své radikální názory získané přehodnotil. Obžalobu z přípravy útoku v Praze, za kterou mu hrozí až patnáctiletý trest vězení, odmítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovák Dominik Kobulnický viněný z přípravy teroristického útoku v Česku. | Zdroj: ČTK

Kriminalisté na konci roku 2017 nalezli v pražském bytě pětadvacetiletého muže chemikálie k výrobě výbušnin a návodná videa. Doma měl chemické látky i časovače. Vysoce hořlavé a výbušné látky pak skladoval v panelovém domě. Podle státního zástupce Martina Bílého tím ohrožoval zdraví a život ostatních obyvatel.

Policie podezírá Slováka z přípravy teroristického útoku. V Praze u něj našla návody na výrobu bomby

Číst článek

„Nejsem vrah ani sebevrah a to obvinění mě hluboce uráží,“ uvedl Kobulnický. Výbušniny chtěl odpálit na Silvestra, časovače měl doma z roku 2015, kdy plánoval výbuch v Prešově, jak vypověděl.

Mladík řekl, že měl postup jak vytvořit bombu nastudovaný z internetu. „Tlakové hrnce používají povstalci, je to běžné,“ prohlásil. Pomocí kovových částí pak chtěl zajistit vyšší ztráty na životech. „Chtěl jsem udělat něco velkého,“ řekl soudu.

Umírnění muslimové

Později ale poznal v Hradci Králové muslimy, kteří byli umírnění a s extremismem nesouhlasili. Zjistil proto, že islám není násilné učení, řekl před soudem. Dříve znal islám pouze z videí na internetu, ke kterým se dostal již na základní škole. Oslovily ho hlavně bojové scény. Byl introvertní, měl problémy ve škole. V současné době svoje tehdejší chování odsuzuje, dodal.

Mladík je vedle přípravy teroristického útoku obžalován také z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Na facebookovém profilu umístil symboly obou organizací, nosil také oblečení džihádistů. „Mrzí mě, jak jsem se prezentoval,“ řekl k tomu Kobulnický. Neměl prý v úmyslu šířit násilí ani porušovat zákon. „Chci žít v klidu v České republice,“ prohlásil.

Muž zatím vypovídal dvě hodiny, odpovídal zejména na otázky soudkyně Silvie Slepičkové. Následovat budou dotazy státního zástupce a advokátky obžalovaného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme