Anarchisté neplánovali teroristický útok na vlak s vojenským materiálem, potvrdil soud

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání státního zástupce a osvobodil aktivisty obžalované z přípravy teroristického útoku. Pětice anarchistů podle obžaloby připravovala od roku 2014 útok zápalnými lahvemi na vlak s vojenským materiálem. Všichni ale vinu odmítli s tím, že šlo o provokaci policejních agentů, kteří se do skupiny infiltrovali. Podle odvolacího soudu obžaloba nepředložila důkazy, které by toto tvrzení vyvrátily.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Praze zamítl osvobodil aktivisty obžalované z přípravy teroristického útoku. Na snímku je vůdce skupiny Petr Sova.

Vrchní soud v Praze zamítl osvobodil aktivisty obžalované z přípravy teroristického útoku. Na snímku je vůdce skupiny Petr Sova. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Soudce Zdeněk Sovák potvrdil loňský zprošťující rozsudek Městského soudu v Praze v plném rozsahu. Ani on totiž u obžaloby nenašel žádné důkazy proti tvrzení obhájců, že aktivisty k přípravám útoku tlačili tajní policejní agenti, čímž překročili tím své pravomoci.

Osvobození aktivisté rozsudek nekomentovali. Jejich advokáti ho ale uvítali. „Věřím tomu, že soudy obou stupňů daly jasné mantinely práci policie, takže věřím, že pro příště to bude z jejich strany probíhat korektněji,“ doplnil Petr Štastný, který zastupoval hlavního obžalovaného Petra Sovu.

Soud zprostil viny pět obžalovaných z terorismu. Šlo o policejní provokaci, bránila se obhajoba

Číst článek

Dodal také, že jeho klient nejspíš požádá o odškodnění, mimo jiné i za několikaměsíční pobyt ve vazbě.

Státní zástupkyně Dita Havlínová nesouhlasí s osvobozením obžalovaných a ani s tím, že by chyběly důkazy o tom, že obžalovaní útok opravdu sami plánovali.

„Máme za to, že bylo důvodné je uznat na vinu. Domnívám se, že soud se s touto otázkou náležitě nevypořádal,“ podotkla Havlínová. Zvažuje proto, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Útok na vlak

Skupina plánovala podle obžaloby někdy mezi říjnem až listopadem 2014 zaútočit zápalnými lahvemi na vlak s vojenským materiálem při jeho průjezdu pražským Radotínem.

Obžaloba tvrdila, že Petr Sova, Martin Ignačák a Alexandra Ščambová „chtěli zastrašit obyvatelstvo a jejich cílem bylo ohrozit lidské životy“.

Anarchisté obžalovaní z přípravy útoku na vlak vinu popřeli. Akci prý vymyslela policie

Číst článek

K zapálení nachystali směs benzínu, polystyrenu a rostlinného oleje zahrabanou v demižonech u tunelu v pražské Chuchli. Vše se podle policie odehrálo pod dozorem agentů, kteří se infiltrovali do skupiny.

Sova tvrdí, že policejním agentům nevěřil a schválně „hrál jejich hru“. Prozradilo je prý mimo jiné to, že si navzdory proklamacím o ochraně práv zvířat dali v restauraci svíčkovou.

Popsal také aktivitu agentů: platili prý za nákup materiálu na zápalné lahve, vybírali místo útoku a tlačili skupinu k násilné akci, kterou prý Sova záměrně obstruoval a odsouval.

Trojici hrozilo v případě prokázání viny až 20 let za mřížemi nebo i výjimečný trest. Státní zástupce požadoval v hlavním líčení pro Sovu s Ignačákem 12 let, pro Ščambovou mírnější trest vězení.

Evelyna Kulíšková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme