Teroristy jsme neškolili, říká muž, který se podílel na výcviku Palestinců v 80. letech

Výcvik Palestinců československým bezpečnostním aparátem v 80. letech je dodnes obestřený mnoha nejasnostmi i fámami. Český rozhlas se pokusil některé otázky kolem cvičení, které v mnoha ohledech připomíná výcvik syrských povstalců v boji proti Asadovu režimu, zodpovědět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehlídka palestinských vojáků v Gaze | Foto: Hatem Moussa | Zdroj: ČTK

„V podstatě co se týká Palestinců, byla zde jako první skupina lidí, kteří byli školeni jak provádět činnost ochranky,“ říká Karel Sieber.

Karel Sieber je badatel, který v archivu bezpečnostních složek nastudoval tisíce písemností týkajících se vztahů socialistického Československa s arabskými státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Břetislav Tureček

Pochopitelně se tedy zabýval i Ústavem pro zahraniční studium Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti. Právě ten zajišťoval v Zastávce u Brna výcvik nejen Palestinců, ale i lidí z dalších zemí rozvojového světa.

„Víme, že k odborným předmětům, které se tady přednášely, patřila praktická cvičení, což ve vojenské přípravě byla také organizace střelby, léčky, pátrací akce a co se týká té výuky státobezpečnostní, šlo o sledování, agenturní spojení, šifrování, a řešení praktických operativních situací,“ dodává Sieber.

Nechme k tomu však promluvit člověka, který se na výuce a výcviku Palestinců přímo podílel – tehdejšího pracovníka československého Federálního ministerstva vnitra. S Českým rozhlasem promluvil pod pseudonymem Mirek a schůzka se odehrála v anonymitě jedné rušné kavárny.

Co říká pan Mirek, učil teroristy? „Já bych to viděl ze dvou pohledů. Zaprvé, zdali ti lidé, kteří procházeli školením, byli teroristé, a to my jsme nevěděli. Neměli jsme ani šanci to nějakým způsobem zjistit. Na druhou stranu bylo otázkou, jestli to školení obsahovalo některé speciální aspekty, které by mohly být vysvětlovány jako příprava k teroristickým akcím,“ vrací se k výcviku Mirek.

Podle něj však tomu tak v žádném případě nebylo a Československo teroristy necvičilo.

Bezpečnostní analytik Jan Schneider říká, že výcvik, kterým procházeli Palestinci v socialistickém Československu, pro své spojence dodnes běžně organizují i západní demokratické státy.

„Charakter toho angažování je vlastně obecně sdílen nebo praktikován nejen v tehdejším Československu, ale i v jiných zemích – jak tehdy, tak v současné době,“ dodává Schneider.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme