Tesco objevilo neoznačenou koninu v salámu Herkules českého výrobce

Salám Herkules obsahující neoznačenou koninu objevil při interních rozborech řetězec Tesco. Výrobek odebírá od českého výrobce Masna Studená, která patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Salám (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Babišův mluvčí Karel Hanzelka Radiožurnálu řekl, že maso kontaminované koninou nejspíš pochází z Itálie.

„Velmi pravděpodobným původcem bude jedna italská firma, která nám dodává suroviny. Nutno říci, že toto maso bylo deklarováno jako hovězí,“ uvedl.

Dodavatel tak podle Hanzelky uvedl Masnu Studená v omyl. Český masokombinát nyní s italským producentem řeší, zda to byl úmysl, nebo se konina dostala do výrobku nešťastnou náhodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se dostalo koňské maso do českého salámu, vysvětloval ve vysílání Radiožurnálu mluvčí podnikatele Andreje Babiše Karel Hanzelka

„Veškeré naše externí dodavatele jsme poptali v uplynulém měsíci, jestli nám skutečně nedodávají žádné koňské maso, a konkrétně tento italský výrobce nám písemně deklaroval, že žádné koňské maso nezpracovává, tudíž nemůže být obsaženo v dodávkách pro naše masokombináty,“ podotkl mluvčí.

Obchodní řetězec Tesco koninu v rámci vlastních kontrol zjistil v baleném salámu Herkules 300 g zmíněného výrobce prodávaném pod privátní značkou řetězce. Laboratorní testy potvrdily přibližně pětiprocentní přítomnost DNA koňského masa.

Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské maso objevuje především proto, že je levnější.

Tesco už Herkules stáhlo z prodeje. Samotný výrobce podle Hanzelky žádné své produkty z řetězců stahovat nehodlá.

„Jsou to výrobky z loňského prosince, u kterých to bylo objeveno, takže chci ujistit spotřebitele, že v tuto chvíli nemusí mít žádnou obavu si tyto salámy kupovat,“ dodal Hanzelka.

Výrobnu teď nicméně čeká kontrola Státní veterinární správy, potvrdil mluvčí Josef Duben. „V této výrobně provedeme šetření, odkud, kde a jak k tomu problému došlo. Zatím máme informaci, že šlo o jeden druh výrobku, že šlo o privátní značku, čili výrobek určený pouze pro Tesco. Samozřejmě, že prověříme i všechny možné další šarže,“ řekl.

Státní dozorové úřady dosud odhalily šest různých produktů s obsahem neoznačeného koňského masa, naposledy to bylo začátkem března v lasagních původem z Lucemburska. Koninu obsahovaly také masové kuličky určené pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a hamburgery z Polska.

Martin Hromádka, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme