Test potvrdil u krávy z Deblína nemoc BSE
Kontrolní test definitivně potvrdil, že dojnice ze zemědělského družstva v Deblíně v okrese Brno-venkov skutečně trpěla takzvanou nemocí šílených krav. Jedná se tak o třetí prokázaný případ BSE na našem území. Ještě během odpoledne byla utracena riziková skupina 10 vrstevnic a dvou potomků nemocné krávy - teď se čeká na výsledky vyšetření, která mají ukázat, zda i tato poražená zvířata byla nakažená, nebo nikoli.
Představitelům deblínského zemědělského družstva přijel výsledek třetího kontrolního testu oficiálně oznámit ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský. Informoval také o následných opatřeních, zahrnujících přesný počet kusů dobytka, který bude muset být utracen. "V chovu byla vytipována takzvaná věková kohorta, to znamená zvířata, která jsou určitou dobu mladší a starší. Těchto zvířat je celkem jedenáct a budou se dvěma potomky utracena během dneška," uvedl Holejšovský.
Jedna kráva určená na porážku ale prozatím svému osudu unikla: v nejbližších dnech se totiž má otelit, a veterináři ji proto ještě nechají asi tři týdny naživu.
Krátce po oznámení verdiktu dorazila do Deblína policie a auto s kontejnery na těla mrtvých zvířat. Holejšovský upřesnil, že mrtvým kusům budou odebrány vzorky mozku, které posléze vyšetří laboratoř v Jihlavě. Výsledek testu by měl být znám ve středu ráno. "Bude-li některé z utracených zvířat pozitivní, bude spáleno přímo, jestliže budou všechna zvířata negativní, budou odvezena do Chotýšan do asanačního podniku, kde likvidujeme rizikový materiál," dodal.
Další pozitivní test by znamenal pokračování vybíjení deblínského stáda. "V tomto případě by ten rozptyl od narození té pozitivně testované krávy byl asi 12 měsíců; 12 měsíců plus, 12 měsíců minus - to je asi dvacet kusů," uvedl ředitel okresní veterinární správy Bohumil Pantůček.
Dojnice z deblínského družstva, u níž byla prokázána BSE, měla za svůj život čtyři potomky. Z nich už žijí jen dva. Družstvo po oznámení veterinářů o podezření na nemoc šílených krav okamžitě přistoupilo k základním preventivním opatřením: byl zakázán převoz skotu a do tamního kravína nemají přístup cizí osoby. Jakým způsobem se jejich dojnice mohla nakazit, vedení družstva nemá představu.
V Česku se v minulosti zatím vyskytly dva potvrzené případy BSE, a to loni v červnu v Dušejově na Jihlavsku a v srpnu ve Světnově na Žďársku. Státní veterinární správa už dříve nařídila testovat na nemoc BSE všechen poražený skot starší 30 měsíců. Od roku 2001 tak bylo prověřeno přes 230 tisíc zvířat.