Test prokázal řadu škodlivin v krvi evropských ministrů

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek má v krvi toxické látky, zejména DDT a polychlorované bifenyly. Prokázal to test, který si ministr nechal udělat na výzvu ekologických organizací. Libor Ambrozek tak chtěl na vlastním příkladu prokázat, jaký vliv má znečištěné prostředí na lidské zdraví. DDT i polychlorované bifenyly se používaly v bývalém Československu. S výsledky svého testu dnes ministr seznámil novináře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

komíny a západ Slunce

Podobně jako český šéf resortu životního prostředí reagovalo na výzvu ekologů 13 dalších ministrů nebo jejich náměstků z 12 zemí Evropské unie. Jejich krev je ve všech případech v různé míře kontaminována průmyslovými chemickými látkami.

Testy podle ministra Ambrozka prokázaly, že jedy nejsou ohroženi jen lidé žijící v blízkosti chemiček. "I my ostatní, kteří žijeme ve zdánlivě idylických krajích, jako je třeba v mém případě jižní Morava, tak díky především těm minulým dobám můžeme v těle střádat různé látky, o kterých buď nevíme, co pro nás mohou znamenat, anebo už často víme, že jsou třeba karcinogenní, mutagenní nebo při větším hromadění v těle mohou způsobit další problémy."

Cílem akce je podpořit přes tři roky trvající diskusi o nové chemické politice EU. Dosud se totiž v průmyslové výrobě používá přes 120 tisíc chemikálií, ale jen u deseti procent z nich známe jejich rizika pro lidské zdraví.

Nová strategie Evropské unie má přinutit chemické podniky, aby sledovaly škodlivé účinky více toxických látek než dosud. Ty, které naše zdraví ohrožují nejvíce, například karcinogeny, by měly být postupně co nejméně používány.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme