Arenberger chce, aby se testy do škol před nákupem vyzkoušely. Jeho předchůdce za to Babiš kritizoval

Ministerstvo zdravotnictví trvá na doporučení, aby Správa státních hmotných rezerv před nákupem dalších milionů testů do škol nechala výrobky nejdříve vyzkoušet. Vyplývá to z upravené specifikace k novému tendru, kterou má Radiožurnál k dispozici. Manuál k nákupu musel resort vypracovat nadvakrát – podle první verze mohl soutěž vyhrát i dodavatel testů ze stolice nebo hlenu.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování žáků na covid-19 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo zdravotnictví znovu doporučuje, aby Správa státních hmotných rezerv (SSHR) před nákupem testů zajistila nezávislé prověření parametrů všech výrobků zařazených do tendru a výsledky při nákupu 5,6 milionu antigenních testů zhodnotila.

VIDEO: Jiné v Čechách, jiné na Moravě. Čeští žáci budou ve školách používat dva typy testů

Číst článek

To už dříve kritizoval premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jemuž se při minulém tendru na dodávky testů do škol nelíbilo, že se ministerstvo rozhodlo udělat ze správy hmotných rezerv „zkušební laboratoř“.

Takové řešení navíc může nákup prodloužit zhruba o týden, jak resort zdravotnictví přiznal už dříve. 

Oproti nákupům v nouzovém stavu mají firmy v dynamickém nákupním systému minimálně 10 dní na podání nabídky. SSHR pak ještě musí přihlášky vyhodnotit. V ohrožení proto může být termín dodání testů 3. května.

„Je to velmi ambiciózní, šibeniční termín. I kdybychom vítěze po uzávěrce vybrali během 24 hodin, tak potenciální dodavatel bude mít jen velmi málo času – zhruba pět šest dní – na to, aby 5,6 milionu kusů zajistil a dodal nám je na náš sklad. Prostor na analýzu testů tam nevidím,“ uvedl pro Radiožurnál šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Zakázku chce vypsat ještě během pondělí.

Proč jsou asymptomatičtí jedinci nositelem infekce? Zřejmě mají koronavirus v ústech a slinách

Číst článek

Ministr školství za ANO Robert Plaga uvedl, že nové testy by měli školáci začít využívat od 12. května. Jím vedený úřad ale na webových stránkách věnovaných testování přiznává, že „současná dodávka antigenních testů do škol je napočtena na množství k pokrytí cca 14 dnů provozu daného zařízení“. Zásoby tak mohou dojít už v dubnu.

Ministerstvo školství zatím na dotazy Radiožurnálu neupřesnilo, jaké testy budou školy používat v případě, že budou současné zásoby vyčerpány a testy z chystaného tendru ještě nebudou k dispozici.

Zdržení způsobilo ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví posílalo specifikaci SSHR nadvakrát.

Podle původního dokumentu, který má Radiožurnál rovněž k dispozici, by nebyl nákup omezen pouze na antigenní testy s odběrem vzorku z přední části nosu. Mohlo by jít i o testy z hlenu nebo třeba stolice.

Správa hmotných rezerv a novináři na to ministerstvo upozornili a nový šéf resortu Petr Arenberger (za ANO) pak na páteční tiskové konferenci řekl, že ministerstvo ještě musí SSHR zaslat jeden dopis, který specifikaci upřesní.

Obdobné komplikace provázel i březnový tendr na nákup pěti milionů antigenních testů do škol. I tehdy resort zdravotnictví posílal specifikaci na nákup testů správě hmotných rezerv nadvakrát. Kvůli soutěži se navíc mimořádně scházela i vláda.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme