V Praze se naplnily všechny kategorie pro studii imunity. Chybí vzorky od chronicky nemocných lidí

V Praze se v neděli před 15.00 naplnila potřebná kapacita dětí testovaných v rámci studie kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci. V Praze tak už byly podle mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petry Klusákové naplněny všechny potřebné věkové kategorie s výjimkou chronicky nemocných pacientů, které zve Institut klinické a experimentální medicíny, a lidí, které k testování vybízí Český statistický úřad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na testování v rámci studie se stály dlouhé fronty (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Český statistický úřad zve prostřednictvím SMS zpráv populační průřez. Jde o nízké stovky osob. IKEM zve chronicky nemocné pacienty, kteří mají kardiovaskulární choroby nebo trpí diabetem a podobně. Také se jedná o poměrně nízký počet testovaných osob,” řekla Klusáková.

Spoluautor studie testování k uvolňování opatření: Nesmíme promrhat výhodu získanou restrikcemi

Číst článek

Mluvčí doplnila, že by jich mělo být asi 200 denně a budou je v Kateřinské zahradě testovat až do úterý 28. dubna mezi 10.00 a 20.00. Zvaní lidé se podle organizátorů mohou testování po vyzvání SMS zprávou zúčastnit, přestože testované kapacity dané věkové kategorie byly už v Praze naplněny, řekla Klusáková.

V SMS zprávě je uveden den a časové rozmezí, kdy se mají lidé dostavit. Samotné testování je dobrovolné. Chronicky nemocní pacienti Kardiocentra, Transplantcentra či Centra diabetologie v IKEM do 89 let jsou testováni také přímo v institutu. Již dříve mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová řekla, že se bude pro studii testovat 2000 takových osob.

Pro potřeby studie bylo v Praze otestováno 1000 dětí a mladistvých, přičemž k nedělní 15. hodině byla kapacita testovaných v této kategorii naplněna, uvedla Klusáková.

Uzavření odběrových míst

Testování v Praze zajišťuje 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Armáda České republiky. Odběrová místa na náměstí Míru a v Zítkových sadech byla z důvodu naplněnosti testovaných kategorií dospělých v neděli uzavřena. Kapacita byla naplněna i u seniorů v Brně.

Další testovací místa jsou v Brně, v Litoměřicích a také v Olomouci, Uničově a Litovli. Poslední dvě zmíněné lokality byly na začátku epidemie dva týdny uzavřené kvůli vysokému výskytu nakažených. Celkem bylo na všech testovacích místech za tři dny vyšetřeno 12 113 osob z plánovaných 27 000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme