Nově musí na test na koronavirus i malé děti, které měly rizikový kontakt. Dosud stačila karanténa

Test na covid-19 musí nově absolvovat i malé děti, které měly rizikový kontakt či mají příznaky nákazy. Kvůli narůstajícímu počtu infikovaných to podle zjištění Radiožurnálu nařídila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Dosud pro nejmenší děti stačila karanténa. Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové by pro děti mohl být v budoucnu i test, při kterém by nemusely na výtěr z nosohltanu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec (ilustrační foto)

Odběr vzorků u malých dětí je stejný jako u dospělých - výtěrem z nosohltanu. Ilustrační foto | Zdroj: Nicepik | CC0 1.0

„Jednoznačně jsme se shodli na tom, že je potřeba testovat děti bez ohledu na jejich věk, tak abychom zabránili onemocnění dalších členů rodiny a širšího okolí. To znamená, abychom zabránili šíření infekce populací,“ řekla Radiožurnálu předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, co říká o testování dětí předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost

Do zavedení povinného testování bylo nutné testovat děti, které měly příznaky, trpěly jiným chronickým onemocněním, případně byly ve velmi rizikovém kontaktu s nakaženým. Lékaři a hygienici se tak řídili platnými nařízeními ministerstva zdravotnictví. 

Rodiče testy u svých potomků někdy odmítali, a tak hygienici děti místo toho posílali rovnou do karantény. Někdy ji upřednostnily i samotné hygienické stanice, když byly přetížené. 

Šetrnější metody pro děti?

„Novorozenci a děti do jednoho roku patří do rizikové skupiny. A pokud tyto děti jsou pozitivní, mohou být zdrojem nákazy pro osoby v okolí, rodinu i prarodiče,“ vysvětlila Hülleová.

Souhlasí tak s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, že je potřeba testovat všechny kontakty s nakaženým nebo nemocným, a to i ty dětské, aby se zabránilo dalšímu šíření. 

Vědci vyvinuli nový rychlotest na koronavirus, odhalí ho do pěti minut. K dispozici bude příští rok

Číst článek

Odběr vzorků u malých dětí je stejný jako u dospělých - výtěrem z nosohltanu. „Odběry jsou šetrné, trvají opravdu chviličku,“ doplnila Hülleová.

Rodičům se snaží vysvětlovat důležitost vyšetření. Často se podle ní stává, že infekce v rodině koluje. Větší problém spatřuje ve včasném obdržení výsledku.

„Zatím neexistuje žádná jiná varianta testování. Mohly by ale vzniknout rychlotesty ze slin po vypláchnutí dutiny ústní,“ uvedla předsedkyně. Metoda by mohla být pro děti šetrnější a přijatelnější, ale v tuto chvíli žádná taková varianta dostupná není.

Podle Hülleové jsou děti velmi často bezpříznakové nebo mají lehké symptomy. Nejvíce se setkává s únavou, bolestí hlavy, břicha a zvýšenou teplotou. Příznaky se tak často dají zaměnit s běžným onemocněním.

„Vysledovala jsem, že někdy u dětí přetrvává únava po nějaké fyzické zátěži, měly zvýšenou teplotu. Ale není toho mnoho,“ řekla Hülleová s tím, že celkově děti infekci dobře zvládají, ale se zkoumáním projevů u malých pacientů jsou data teprve na začátku.

Daniela Tollingerová, Eva Mikulka Šelepová, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme