Antigenní testy jednou týdně, PCR každých 14 dní. Rozvolňování dopadá i na žáky v sedmi krajích

Frekvence testování žáků s PCR testy na covid-19 se ve školách od 17. května sníží z každého týdne na jednou za 14 dnů. Při používání antigenních testů od státu bude testování nutné jednou týdně. Výjimkou bude druhý stupeň základních škol v sedmi krajích s horší epidemickou situací, kde bude antigenní testování jako dosud dvakrát týdně. Vyplývá to z informací, které v úterý ministerstvo školství rozeslalo do škol.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravidla pro testování zaměstnanců škol se nemění. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda v pondělí rozhodla, že se od 17. května obnoví běžná výuka prvního stupně základních škol. Pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií to bude platit v krajích s lepší epidemickou situací, a to v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze.

Hmotné rezervy by měly vypsat další tendr na testy do škol, řekl Plaga. Poté by jich mělo být dost

Číst článek

Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování na druhém stupni základních škol i ve zbytku Česka. Všude by od téhož data měla začít rovněž teoretická prezenční výuka středních škol.

Podle ministerstva školství se od 17. května změní také frekvence testování na covid-19. Stát školám zajistil antigenní testy, jejichž výsledek je znám na místě, ale jsou méně přesné. Žáci druhého stupně základních škol se s nimi nyní při rotační výuce testují dvakrát týdně a na prvním stupni základních škol jednou týdně, a to hned první den po příchodu do školy.

Nově se budou testovat dvakrát týdně jen žáci druhého stupně a víceletých gymnázií v Jihočeském, Ústeckém, Olomouckém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Zlínském kraji a kraji Vysočina. V ostatních případech se bude test provádět pouze jednou týdně.

Článek pokračuje pod online reportáží:

PCR testování

Pokud se školy rozhodnou přejít na metodu PCR s výsledkem z laboratoře, prodlouží se jim rozestupy mezi testováním na dva týdny. Testování se přitom nebude muset dělat první den po příchodu žáka do školy. Podmínkou bude pouze zachování stanovené frekvence testování jednou za dva týdny.

Povinnost testování není porušení práva na vzdělání. Soud zamítl návrh zrušení testování ve školách

Číst článek

„Tato frekvence platí pro všechny případy testování RT-PCR testy včetně krajů, kde se antigenním testem testuje dvakrát týdně,“ stojí v materiálu ministerstva. Stát bude do konce června kompenzovat školám výdaje na PCR testy 200 korunami na test, proplácet je bude zpětně.

Pokud se školy rozhodnou zůstat u testů antigenních, budou v další dodávce od výrobce Sejoy z Číny. Za jeden test stát zaplatí 27,49 koruny bez DPH.

Pravidla pro testování zaměstnanců škol se nemění. „Zaměstnanci ve školství, stejně jako zaměstnanci jiných oblastí, se testují ve frekvenci jedenkrát týdně bez ohledu na typ testu,“ uvedl úřad.

Od 17. května se podle něj zároveň ruší povinnost dodržovat ve školách homogenní skupiny žáků. Ministerstvo nicméně nadále doporučuje omezit kontakty mezi dětmi z různých tříd tam, kde je to možné. Nadále platí, že se uvnitř musí nosit roušky či respirátory. Výjimku mají děti v mateřských školách či mentálně postižení. Venku je rouška povinná, pokud mezi sebou žáci ve skupině nemají dvoumetrové odstupy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme