Domovy pro seniory začaly s plošným testováním. ‚Manuál bohužel v češtině není,‘ říká vedoucí

První domovy pro seniory začaly s plošným testováním klientů i personálu na koronavirus. Testy nařídilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví, měly by pomoct zabránit šíření nákazy. Domovům ale doteď chyběl materiál. Testovací sady až v pondělí dostal třeba domov pro seniory Centrin v Praze 6. A v úterý je zdravotníci poprvé použili.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy by měli zdravotníci v každém zařízení opakovat po pěti dnech (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Radiožurnál natáčel během odběru na Praze 6. „Bude to přes nos, jako minule,“ vysvětlila zdravotní sestra Eva klientce Boženě. Ta ochotně zaklonila hlavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z testování v domově pro seniory

Celá procedura trvá asi minutu, minutu a půl. Podle slov paní Boženy se nejedná o nic náročného, cítila pouze lehké zašimrání vzadu v nose. Testuje se pomocí umělohmotné tyčinky.

Tyčinka se v nose čtyřikrát otočí a nechá se to chviličku odstát. Po odečtení asi 15 minut se ukáže, jestli je klient pozitivní nebo negativní, popsala sestra Eva. 

S testy už v domově Centrin mají zkušenost. Před několika týdny se totiž koronavirem nakazila část personálu a většina klientů, uvedl vedoucí přímé péče František Frančík.

Pojišťovny podepsaly smlouvu o nákupu testů pro seniory. ‚Testy budou dodány,‘ uvedl Blatný

Číst článek

„Ti uživatelé byli umístěni na izolačních pokojích, a v současné době už jsou po době povinné izolace."

Antigenními testy od státu tak budou testovat jen osm klientů ze čtyřiceti, a personál. Dostali na to zatím 1200 testovacích sad. Jak klienty otestova, se personál domovu učil teprve v úterý ráno před prvním testováním. Testovací sady však přišly bez českého návodu.

„Dostali jsme návod formou e-mailové korespondence, nicméně ten manuál, co byl dodaný k těm testům, bohužel v češtině není,“ dodal František Frančík. Testy by měli zdravotníci v každém zařízení opakovat po pěti dnech.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme