Preventivní testování v Praze odhalilo nákazu u 38 žáků. V Rokycanech vyšetřují malou záhadu

Testy na covid-19 odhalily první den školy mezi žáky v Praze 38 nakažených. V rámci preventivního screeningu ve školách se na nákazu koronavirem testovalo 67 896 žáků a 824 zaměstnanců škol. Výsledky testů pedagogických i nepedagogických pracovníků škol byly negativní. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů pražské hygienické stanice. Až 23 žáku mělo pozitivní test na základní škole v Rokycanech v Plzeňském kraji. PCR testy ale nákazu nepotvrdily.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začal nový školní rok, stejně jako dva předchozí poznamenaný epidemií koronaviru. Hned první den po návratu z letních prázdnin čekalo děti testování na covid-19, jen prvňáci se budou testovat až ve čtvrtek.

Začal nový školní rok, stejně jako dva předchozí poznamenaný epidemií koronaviru. Hned první den po návratu z letních prázdnin čekalo děti testování na covid-19, jen prvňáci se budou testovat až ve čtvrtek. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

První školní den se na covid-19 museli preventivně otestovat žáci s výjimkou prvňáků. Ti mohli testy podstoupit až ve čtvrtek. Vláda touto výjimkou chtěla školám umožnit, aby mohly bez komplikací zorganizovat slavnostní přivítání nejmladších školáků.

OBRAZEM: Testování, dezinfekce, větrání i respirátory na chodbách. Začal další školní rok s covidem

Číst článek

Některé základní školy v Praze toho nicméně podle jejich ředitelů nevyužily a jejich prvňáci se testovali 1. září spolu s ostatními. Bylo tomu tak například ve školách v Praze 1 a Praze 3, které zřizuje radnice.

Žáci by se na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví měli testovat na covid-19 celkem třikrát, kromě 1. září také 6. a 9. září. V případě, že žák test nepodstoupí, musí nosit roušku i během výuky a například v jídelně musí sedět odděleně od ostatních. Jako alternativa platí negativní test z jiného odběrového místa. Testovat se nemusí očkovaní žáci a ti, kteří prodělali covid-19 před méně než 180 dny. Stejná pravidla platí pro učitele a další zaměstnance školy.

Záhada v Rokycanech

Raritou v republice bylo testování na základní škole v Rokycanech. Až 23 žáků školy totiž mělo pozitivní antigenní test. Ředitel školy Bohumil Nosek ovšem ve čtvrtek řekl deníku Právo, že žádný z kontrolních PCR testů zatím nebyl pozitivní.

„Je to tak trochu záhada,“ cituje ředitele deník. Jiná základní škola na stejné ulici měla přitom nula pozitivních případů. Podle ředitele Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Michala Bartoše může být chyba v provedení testování nebo v samotných testech.

Metoda testování

Školy si metodu testování mohly vybrat. Některé školy využily antigenní testy, které zajistil stát, jiné průkaznější testy PCR. Ty si školy musely zajistit svépomocí, stát jim na ně nicméně zpětně přispěje 200 Kč na jeden test. Vláda na PCR testování vyčlenila 26 milionů korun z evropských peněz.

Na co se připravit před začátkem školního roku? Trojí testování ve třídách, distanční výuka v záloze

Číst článek

Děti, které podstoupí test nebo očkování na covid-19 a které nemoc prodělaly, nemusí při výuce nosit roušku nebo respirátor. Ochranu nosu a úst mohou tyto děti sejmout při sezení v lavicích ve třídě, naopak například na chodbách školy jsou rouška nebo respirátor nutné. Pokud žák testování odmítne a nemá jiné prokázání bezinfekčnosti, musí nosit ochranu dýchacích cest i při vyučování. Začátek školního roku doprovází i další hygienická opatření jako například častější používání dezinfekce nebo větrání v uzavřených prostorách.

Testování a další hygienická opatření proti covidu-19 mají podle vlády omezit šíření nákazy, aby se školy nemusely zavírat. Loni v září se epidemie prudce zhoršila, v říjnu tak byla ve školách povinně zavedená výuka na dálku. Z domu se žáci v minulém školním roce učili několik měsíců. Vládní i opoziční politici v uplynulých týdnech opakovali, že je potřeba opakování takové situace zabránit, a to kvůli vzdělávání i sociálnímu vývoji a psychice dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme