Mezioborová skupina chce, aby se ve firmách testovalo i během prázdnin. A na podzim ve školách

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) chce doporučit vládě pokračovat s testováním na covid-19 ve firmách i od 1. července dál. Týkat by se mělo lidí, kteří se vracejí z dovolené. V Otázkách Václava Moravce v České televizi se na tom v neděli shodli hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal a viroložka Ruth Tachezy, kteří jsou členy MeSES.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Tachezy i Smejkala je virová nálož v populaci stále příliš vysoká na to, aby se s preventivním testováním přes léto skončilo. MeSES proto podle ní plánuje doporučení, aby se preventivně ve firmách testovali všichni, kdo se vrátí z dovolené. Záležet by nemělo na tom, zda ji strávili v zahraničí, nebo v ČR.

Restaurace zákazníka bez testu nevyhodí, nemusí ho ale obsloužit. ‚Dohodnou se na místě,‘ věří ministr

Číst článek

Důvodem je podle Tachezy to, že zatím není dost jasné, jaké mutace koronaviru a v jakém množství se v Česku vyskytují. „Dohled nad cirkulujícími kmeny zatím není takový, abychom si mohli říct, tady nám nic nebezpečného nehrozí,“ řekla.

Po návratu žáků do lavic od 1. září by se pak podle Smejkala mělo obnovit i testování ve školách. Podle Tachezy by možná mohlo trvat jen dva až čtyři týdny. Mělo by se jím ale ověřit, jak velká virová nálož mezi dětmi po prázdninách je, vysvětlila. Pokud by pak pozitivních testů nebylo moc, mohlo by se třeba s testováním žáků přestat, řekla.

Lidé by měli mít právo vybrat si vakcínu, jakmile jich bude dost, navrhuje vakcinolog Chlíbek

Číst článek

Dodala, že MeSES bude doporučovat zároveň přejít na používání přesnějších PCR testů, a to ve školách i ve firmách. Podle Smejkala se investice do testování vyplatí, protože může zabránit výraznějšímu zhoršení epidemické situace. „Každá investice do prevence je výhodná ekonomicky víc, než když potom musíte pacienty léčit,“ řekl.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v neděli řekl, že vláda už nechce ani při zhoršení epidemické situace zavírat provozy. Podle Havlíčka v tom má pomoci hlavně pokračování v očkování, testování, covid pasy, ale také funkční pravidla pro fungování maloobchodu a služeb. Povinnost testování ve firmách i ve školách má zatím platit do konce června. Havlíček dodal, že by nepovažoval za vhodné, aby skončila dřív.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme