Dušek: Ve školách se od poloviny dubna udělalo přes dva miliony testů, pozitivních bylo 1057

Od 12. dubna, kdy začalo testování ve školách, bylo v Česku zaznamenáno 2998 pozitivních testů u dětí ve věku pět až 11 let, přičemž zhruba třetina byla odhalena při testování ve školách. Na jednání školského výboru to ve středu uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Testování ve školách má podle něj smysl. Epidemická situace se zlepšuje a návrat dětí do škol se zatím nijak negativně neprojevil, řekl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od 12. dubna, kdy začalo testování ve školách, bylo v Česku zaznamenáno 2998 pozitivních testů u dětí ve věku pět až 11 let, přičemž zhruba třetina byla odhalena při testování ve školách. Na jednání školského výboru to ve středu uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Stávající situace ukazuje, že se epidemii v Čechách daří dostávat pod kontrolu. Objem nákazy je nesrovnatelný se situací v únoru, v některých regionech se situace dá označit za relativně bezpečnou a stabilní. Neprojevil se žádný negativní efekt po 12. dubnu. A zejména záchyty ve školách a záchyty u dětí v populaci svědčí o tom, že se návrat dětí do škol daří dělat bezpečně a epidemie už není v nekontrolovaných číslech,“ uvedl Dušek. Podle něj se tak žáci a studenti mohou postupně dál vracet do škol.

Máme zásoby na testování určitě na dva týdny. Co bude dál, nyní nevím, říká ředitel základní školy

Číst článek

Do základních škol chodí od 12. dubna žáci prvního stupně, třídy mají střídavou výuku. Později se přidaly také skupinové konzultace na druhém stupni a připojili se i žáci s praktickou výukou na středních školách.

Do školek dochází ve většině krajů jen předškoláci a děti zdravotníků či dalších vybraných profesí. Testovat se musí dvakrát týdně. K 27. dubnu se ve školách udělalo 2,08 milionu testů žáků, z nichž 1057 bylo pozitivních, řekl Dušek. Z 694 842 testů zaměstnanců bylo pozitivních případů 386.

Záchytnost je tak podle Duška kolem 50 případů na 100 000 obyvatel, což podle něj není málo. Výskyt nově nakažených mezi dětmi od pěti do 11 let je nyní 154 na 100 000 lidí za sedm dní. Sice se podle Duška naráží na sníženou citlivost testů, ale z analytického hlediska podle něj akce není zbytečná. Souvislost nákazy se školním kolektivem se podle něj prokázala u 657 dětí.

Očkování učitelů

Na zlepšování epidemie má podle Duška dobrý vliv mimo jiné očkování učitelů, kteří se mohli k vakcinaci přednostně registrovat od 28. února do 27. března. Alespoň první dávku očkování podle něj už dostalo kolem 160 000 pracovníků ve školství a 80 000 má i druhou dávku. Podle odhadu ministerstva školství je v regionálním školství kolem 330 000 zaměstnanců.

Testy PCR budou ve školách nejdříve v červnu, uvedl Arenberger. Kubek by žáky testoval hromadně

Číst článek

Nejhůře je na tom nyní podle Duška Zlínský kraj, kde je nově nakažených mezi dětmi kolem 323 na 100 000 obyvatel za sedm dní. V Moravskoslezském a Jihomoravském kraji podle něj nyní epidemie stagnuje, v ostatních krajích od 13. dubna klesá.

Naproti tomu na přelomu února a března byl v pěti krajích výskyt nákazy u dětí ve věku pěti až 11 let větší než 2000 případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, připomněl Dušek.

Doplnil, že uzavírání škol ve chvíli, kdy je nákaza pod kontrolou, nemá cenu. Zároveň podle něj samotné uzavření škol epidemii nezastaví, pokud není doprovázeno dalšími efektivními opatřeními, která budou dodržovat jednotliví lidé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme