Ministr Vojtěch: Testování ve školách po tomto týdnu skončí. Koronavirus se tam nešíří

Testování na covid-19 ve školách podle ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha po tomto týdnu skončí. V prvním termínu po zahájení školního roku minulý týden testy potvrdily 116 pozitivních případů nákazy. Data z druhého testování v pondělí se zatím vyhodnocují, ale již naznačují, že situace se ve školách zatím nezhoršuje. Ministr to ve středu řekl na jednání sněmovního školského výboru.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:16 8. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví.

Adam Vojtěch na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podle současných dat nepředpokládáme, že bychom v testování v žádném z krajů pokračovaly po 9. září. Mimořádné opatření, které bylo vydáno se zkonzumuje 10. září, do kdy je účinné, a tím pádem bude automaticky zrušeno a zatím nebudeme vydávat žádné nové opatření týkající se testování ve školách,“ uvedl Vojtěch.

Epidemie covidu dál sílí. V úterý přibylo 588 nových případů, nejvíce od 25. května

Číst článek

Nevyloučil, že v závislosti na situaci by se to časem mohlo v některém kraji změnit. Víc by se podle něj mohlo vyjasnit do konce září.

Dál podle něj bude ve školách platit povinné nošení roušek na chodbách či v šatnách. Opatření má ochránit školy před uzavíráním kvůli výskytu nákazy. Pokud se budou nosit roušky, budou muset při potvrzení nákazy do karantény pouze jedinci nebo jednotlivé třídy.

Podle Vojtěcha má ministerstvo v současnosti kompletní výsledky z prvního poprázdninového termínu testování ve školách. Potvrdilo se při něm 116 případů nákazy. Výsledky z druhého termínu testování zatím podle ministra nejsou finální. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je odevzdalo 90 procent škol.

Data z nich podle Vojtěcha ukazují, že výskyt nákazy se ve školách nezhoršuje, i když nárůst epidemie v Česku je podle něj v současnosti nesporný.

Plošné screeningové testování ve školách stanovilo ministerstvo zdravotnictví na 1. či 2. září, a dále na 6. a 9. září. V celé zemi je podle statistik ministerstva školství asi 4200 základních a 1280 středních škol, 1. září do nich nastoupilo na 1,4 milionu dětí.

Ministerstvo školství ve svých pokynech na konci srpna uvedlo, že pokud bude ve školách v jednom okrese za první dva termíny testování více než 25 pozitivních případů na 100 tisíc provedených testů, bude tam testování pokračovat jednou týdně do konce září.

Česko je na úpatí další vlny epidemie covidu-19, znovu přichází ze západu, tvrdí Vojtěch

Číst článek

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se za první termín testování ve školách v celé zemi zachytilo kolem deseti případů nákazy na 100 tisíc lidí.

Mezi středoškoláky se potvrdilo zhruba 20 pozitivních na 100 tisíc lidí, v základních školách to bylo přibližně osm, řekl Dušek. Záchyt podle něj není masivní.

Zdůraznil zároveň, že epidemie nyní kvůli návratu lidí z dovolených a dětí do škol nevyhnutelně poroste, i když díky očkování asi proti loňsku nebude tak velká zátěž nemocnic.

Ústav zdravotnických informací a statistiky má podle Duška tři scénáře vývoje epidemie. Dosavadní počty odpovídají podle něj realistickému, nikoli optimistickému vývoji. Další vývoj se podle něj bude odvíjet zejména podle toho, kolik lidí bude naočkovaných. Nyní má dokončené očkování v Česku asi 54 procent populace.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví odhalily v úterý laboratoře v Česku 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stouplo z 18 na 21.

Ještě před týdnem byla celorepubliková incidence 13. Dál roste i reprodukční číslo, k dnešku stouplo na 1,48 z předchozích 1,36. Nad hodnotou jedna, což značí zrychlování šíření epidemie, je 14 dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme