Povinnost testování není porušení práva na vzdělání. Soud zamítl návrh zrušení testování ve školách

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení povinného testování na školách, které zavedlo ministerstvo zdravotnictví na začátku dubna. Návrh na zrušení opatření podali rodiče žákyně prvního stupně jedné z pražských základních škol. Soud o rozhodnutí informoval v tiskové zprávě na svých internetových stránkách.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování žáků ve školách | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

Rodiče žačky v podaném návrhu uvedli, že dívka má z testování strach, bojí se jít do školy a je vystavena stresové situaci, která ve výsledku zasahuje do jejího práva na vzdělání. Odkazovali jak na Listinu základních práv a svobod, tak na Úmluvu o právech dítěte a na zásadu rovného přístupu ke vzdělání i tím, že testování je podle nich zdravotní službou a musí jej vykonávat zdravotník.

Antigenní testování ve školách by vláda měla odpískat a připravit PCR testy, říká olomoucký hejtman

Číst článek

Tento argument ale soud odmítl a odkázal na své dřívější rozhodnutí o povinném testování zaměstnanců, o němž rozhodoval naposledy minulý týden, a ani tuto povinnost nezrušil. Argumentuje tím, že antigenní testování na školách nemá charakter zdravotní služby, protože je založeno na tom, že se žáci nebo studenti testují sami.

„Současně soud vyjádřil pochopení pro obavu či strach některých dětí z testování, avšak má za to, že je primárně na jejich rodičích, jakým způsobem dětem celou věc podají, vysvětlí a případně pomohou jejich obavy překonat třeba i tím, že jim při testování budou asistovat,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

Stanovení povinnosti testování není porušením práva na vzdělání, protože nepopírá rovný přístup ke vzdělání nebo jeho podstatu a smysl. Nejedná se ani o omezení svévolné bez legitimního důvodu, protože cílem testování je ochrana veřejného zdraví.

„Distanční výuka není a nemůže být trvalou alternativou, což je ostatně důvodem, proč ministerstvo přistoupilo k uvolnění provozu škol a některým dětem, žákům a studentům umožnilo jejich osobní přítomnost ve škole při prezenční výuce, byť za podmínky povinného preventivního testování,“ uvedl předseda senátu Viktor Kučera.

Přezkoumávání opatření podle pandemického zákona je novou pravomocí NSS. Dosud dostal desítky návrhů, které posuzuje v přednostním režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme