Nemocnice v Domažlicích a Klatovech pozastavily testování samoplátců na koronavirus. Kvůli ceně

V Plzeňském kraji ubyla místa, kde se můžou zájemci nechat otestovat na koronavirus. Od soboty službu pozastavily nemocnice v Domažlicích a Klatovech. A to kvůli maximální ceně testů. Tu stanovilo ministerstvo zdravotnictví na 1756 korun včetně odběrů, a to je podle vedení nemocnic málo, protože náklady na testy jsou o několik stovek vyšší. Proto obě zařízení službu pozastavila a postupně dávají vědět objednaným lidem, aby nechodili.

Domažlice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na koronavirus v Německu

Nemocnice Strakonice snížila od soboty cenu testů na covid-19 pro samoplátce z 2600 na 1756 korun. | Foto: Martin Meissner | Zdroj: ČTK/AP

„Ti další objednaní na další dny, kterých jsou zhruba tři stovky, ty už postupně informujeme a jejich rezervace rušíme. Zároveň jsme ukončili možnost dalšího objednávání,” popsal mluvčí nemocnic Jiří Kokoška

V nemocnicích nechávali otestovat například pendleři a dřív tam za testy platili 2800 korun.

Test na covid-19 bude stát nejvýše 1674 korun, řekl Vojtěch. Nařízení začne platit v pátek

Číst článek

Rozhodnutí vedení nemocnic, potažmo plzeňského kraje není definitivní. Situací by se podle hejtmana Josefa Bernarda z ČSSD měli radní zabývat příští týden.

„Budeme tratit na jednom odběru třeba tisíc korun. Takže ředitel, když to umožní, tak mu za den naskočí ztráta třeba 100 tisíc a za týden už se to bude blížit milionu. Takže rada musí zasednout, ta zasedá v pondělí, a musíme se poradit, co s tím uděláme,“ řekl Bernard Radiožurnálu.

To, že je v příhraničí na Plzeňsku o dvě odběrová místa méně, by podle hejtmana nemělo působit problém. Pokud by se ale nejvyšší stanovená částka za testy měnila a byla by vyšší, popřípadě by se kraj rozhodl testy dotovat, nemocnice by službu zase obnovily.

Testy se nevyplatí ani nemocnici v Kroměříži, taky tam s nimi končí. Na některých odběrových místech ale testy zlevnily. Platí to třeba pro krajské nemocnice v Ústeckém kraji, v Jablonci nebo Jilemnici. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula bude ještě chtít o maximálních cenách za testy jednat.

Nejasné vládní nařízení komplikuje pendlerům testování na covid-19 a ukončení karantény

Číst článek

Jihočeské nemocnice

Nemocnice Strakonice snížila od soboty cenu testů na covid-19 pro samoplátce z 2600 na 1756 korun. Vyjde vstříc velkému zájmu pendlerů, řekla v sobotu ráno mluvčí Jihočeských nemocnic Iva Nováková. V pátek přitom holding Jihočeské nemocnice oznámil, že ceny testu snižovat nebude navzdory rozhodnutí ministerstva zdravotnictví.

Je to dáno vývojem situace. Došli k rozhodnutí, že tam těch klientů mají opravdu hodně, řekla Nováková. Víc podle ní nemocnice k rozhodnutí snížit cenu uvádět nechce. Pendleři jsou podle ní ale velkorysí a rozdíl původní a snížené ceny nechávají nemocnici jako dar. Nemocnice vyšetřuje samoplátce i o víkendech, výsledky dostanou lidé elektronicky do 24 hodin.

Před zavedením limitu se ceny testů lišily podle nemocnic a pohybovaly se mezi dvěma a třemi tisíci korun. Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO řekl deníku Právo, že si chce o limitu s ministrem Vojtěchem ještě promluvit. Podle něj, by celá rodina měla za společný test zaplatit maximálně 600 korun.

Kristýna Vašíčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme