Testy na metanol jsou drahé. Vylijte to, radí Heger

V Moravskoslezském kraji si už lidé nemohou zadarmo otestovat lahve na metanol. Chemici z Vysoké školy báňské to dosud bezplatně prováděli, jejich pracoviště už ale nápor nezvládá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování tvrdého alkoholu v Plzni | Foto: Jana Kosová

Jedním z posledních, kdo bezplatnou kontrolu na univerzitě stihl, byl Bronislav Filipčík z Petrovic u Karviné, který nechal testovat alkohol na synovu svatbu. "Byl jsem rád, že mi tady pomohli a vytrhli mi trn z paty, protože svatba by bez toho nešla," říká Filipčík.

Hygienici doporučují dvě soukromé laboratoře, ty ale chtějí poplatek. Mnoho, zvláště starších lidí, ale za otestování svých domácích zásob peníze dát nechce. Poplatek je totiž stejný jako cena zakoupené lahve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Čánové o testování alkoholu na Ostravsku zazněla v Odpoledním Radiožurnálu

„Stát by měl pomoct, lidé si to koupili, zaplatili za to a teď by měli platit ještě za kontrolu, to je hrozné,“ říká Eva Lihotská ze Slatiny na Novojičínsku, která se stará o matku na vozíku. Doma mají rum a v duši strach, co láhev obsahuje.

Dosud v Moravskoslezském kraji, kde si metanol vyžádal nejvíce obětí, lahve zadarmo testovali chemici z VŠB. Nestíháme a nové zákazníky už brát nemůžeme, krčí bezmocně rameny Zdeněk Lacný.

„Tady kontrolní funkce státu opravdu selhala a měla by tu být nějaká služba veřejnosti, když už to zašlo tak daleko. Pokud půllitrovka rumu stojí 120 korun, tak dát stovku nebo dvě za analýzu je opravdu na pováženou,“ míní Lacný.

Vláda rozhodne o zmírnění prohibice, která trvá již téměř dva týdny

Číst článek

O bezplatných testech na metanol ministerstvo ale zdravotnictví neuvažuje. Podle šéfa resortu za TOP 09 Leoše Hegera je nejlepší podezřelou lihovinu vylít.

„Je potřeba počítat s tím, že testování je poměrně drahé. Nejjednodušší test na metanol stojí minimálně okolo 100 až 150 korun. Cena je tak vysoká, že nechat zkontrolovat všechno plošně není rozumné. Jakýkoli alkohol, o kterém jsou pochybnosti, je lépe vylít,“ radí Heger.

Testy testy alkoholu ale mohou stát více než samotná lahev

Ve Státním zdravotním ústavu v Praze dnes otestovaly přes dvacet vzorků, testy provádějí už druhý týden a prosí, aby ho lidé raději zlikvidovali.

Jedna zkouška totiž přijde na víc než tisíc korun a nejčastěji prý přicházejí žadatelé s levnějším pitím v hodnotě zhruba sto padesát korun za láhev. Navíc se často jedná o starší lidi, kteří nechodí do práce, mají víc času a těší se, že si popovídají.

V ústavu se dokonce uvažuje o tom, že by se za test od pondělka něco vybíralo. Chemici ale varují před jakýmkoli testováním mimo laboratoř, na internetu se začaly objevovat různé nespolehlivé návody.

Igor Maňour, Andrea Čánová, Lenka Jansová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme