Testy potvrdí nebo vyvrátí devátý případ BSE u nás

Devátý případ BSE v Česku dnes potvrdí nebo vyvrátí kontrolní testy. Verdikt se očekává kolem poledne. Podezřelá kráva se objevila v chovu zemědělského družstva v Trstěnicích u Litomyšle. Veterináři předpokládají, že stejně jako u předchozích nakažených kusů se nakonec nemoc šílených krav prokáže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráva na pastvě | Foto: Jan Rosenauer

Pak by utratili z preventivních důvodů až 200 vrstevnic. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna není možné říci, kde se kráva mohla nakazit. Družstvo, ze kterého pochází, ale za to s největší pravděpodobností nemůže: "Předpokládáme i na základě šetření u chovatele, že k nákaze mohlo dojít asi jedině nepřímým způsobem, nějakým nezaviněně kontaminovaným krmením nebo některým krmným doplňkem," poznamenal Duben.

U inkriminované pětileté krávy byl zatímní test na BSE pozitivní. Vzorky tkáně se pak analyzují několikrát, upřesnil včera vedoucí Národní referenční laboratoře pro BSE v Jihlavě Pavel Barták. "Nabrali jsme tři druhy rychlých testů a teď bude následně konfirmační test imunohistochemický." S největší pravděpodobností bude ale nákaza BSE potvrzena. "Ještě se nestalo, pokud je přesvědčivě pozitivní ten první test, že bychom následně nepotvrdili konfirmačním testem."

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme