Testy potvrdily první oběť prasečí chřipky v Česku

Národní referenční laboratoř potvrdila nákazu prasečí chřipkou u ženy, která včera zemřela v karlovarské nemocnici. Je tak první obětí nemoci v Česku. Kvůli tomuto případu ale úřady žádná speciální opatření nechystají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice v Karlových Varech

Nemocnice v Karlových Varech | Zdroj: ČTK

Hlavní hygienik ČR Michael Vít zdůraznil, že virus koluje Evropou a že bylo jen otázkou času, kdy mu někdo v České republice podlehne.

"Situaci máme pod kontrolou, patříme mezi státy s relativně nižším výskytem, ale je fakt, že nový virus cirkuluje Evropou a je mezi populací," uvedl Vít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková: Panika není na místě

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková upozornila, že rozhodně není na místě panika.

"Nejde o žádnou dramatickou událost před rodinnou tragédii, a to z toho důvodu, že je to zatím jediná oběť, kterou zatím Česká republika má, že jsme osmnáctou zemí Evropy, která má oběť na toto onemocnění," řekla Jurásková.

Na běžnou chřipku podle ní umírá až 2000 lidí ročně. Nepotvrdily se také zprávy, že by očkování proti sezónní chřipce mohlo zvyšovat riziko chřipky prasečí, jak nedávno uvedla kanadská studie.

V Česku podle ministryně zatím prasečí chřipkou onemocnělo 314 lidí, aktuálně nemocných je teď pět. Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře ale připomněla, že ve skutečnosti bude nakažených o hodně víc.

"Toto jsou laboratorně potvrzené případy. Může to být i několikanásobek, ale když to rozptýlíte na populaci, tak statisticky vzato třeba výskyt na sto tisíc bude pořád hodně malý," doplnila Havlíčková.

Stav druhého pacienta z Karlových Varů je vážný

Klinický průběh nemoci je u valné většiny nakažených lehký, ve větším riziku jsou lidé s chronickými chorobami. To byl i případ zemřelé jednatřicetileté ženy, která měla vážné zdravotní komplikace už před tím, než dostala prasečí chřipku.

V karlovarské nemocnici zůstává ve vážném stavu muž, u něhož první testy rovněž prokázaly virus H1N1. "Je mimo přímé ohrožení života. Jedná se ale o kriticky nemocného pacienta, má těžké selhání funkce plic," řekl Českému rozhlasu ošetřující lékař Robert Janda.

Na oddělení ARO, kde je pacient hospitalizován a kde ležela i zemřelá žena, platí mimořádná opatření. Jsou zakázány návštěvy a personál používá ochranné pomůcky. Kde se oba nemocní z Karlovarska nakazili, není stále jasné. Ani jeden z nich nebyl v cizině.

Zdeněk Trnka, Martin Hromádka, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme