Testy potvrdily u labutě z Hluboké nebezpečný typ viru H5N1

Labuť nalezenou minulý týden nedaleko Hluboké nad Vltavou zabil vysoce nakažlivý virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i člověku. Potvrdila to dnes odpoledne referenční laboratoř EU v britském Weybridge. Nedaleko od místa prvního případu ptačí chřipky v Česku se navíc objevil druhý nakažený pták. Testy u této mrtvé labutě zatím prokázaly virus H5.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labutě

Labutě | Foto: F. Tichý

Ministerstvo zemědělství vydalo informaci o potvrzení viru H5N1 u první labutě již dopoledne. Vzápětí ji opravilo s tím, že výsledky z pražské národní referenční laboratoře jen prokázaly silně nakažlivý virus H5.

Tento výsledek však nasvědčoval s vysokou pravděpodobností, že jde o kmen H5N1, který ve světě zabil více než sto lidí. Na definitivní verdikt o typu viru se čekalo na výsledky referenční laboratoře Evropské unie ve Weybridge.

Druhou mrtvou labuť nakaženou virem H5 našli lidé v sobotu u českobudějovického sídliště Vltava, které je vzdálené jen asi tři kilometry od místa prvního nálezu. Bližší informace o míře nakažlivosti viru by měla mít Národní referenční laboratoře do konce týdne. Definitivní verdikt o typu viru opět vynese Weybridge. I v tomto případě jde ale velmi pravděpodobně o H5N1.

Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Milana Maleny se nemění mimořádná veterinární opatření, která byla v jižních Čechách přijata od úterní půlnoci. Jen se rozšíří území, na které se vztahují. Základem prevence je vymezení pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu nakaženého ptáka.

Opatření se týkají především drobných chovatelů, kteří musí držet drůbež v uzavřeném prostoru. Starostové dotčených obcí zajistí sčítání drůbeže a kontejnery na sběr uhynulých zvířat. V obou pásmech platí zákaz výstav ptactva a také lov volně žijících opeřenců.

V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů. Opatření se dotýká i majitelů psů, kteří musejí mít mimo obydlí psy vždy na vodítku. Minimální doba pro mimořádná opatření je 21 dní, po vyhodnocení rizika má krajská veterinární správa právo je zmírnit.

Nejdůležitější bude v prvních chvílích sčítání drůbeže. "Jednak vyzveme pomocí tisku občany, aby se sami ohlásili, a jednak pracovníci technických služeb obejdou občany s dotazníky a nechají je vyplnit," řekl starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. Problematičtější bude zajistit tuto povinnost ve stotisícových Českých Budějovicích. Podle primátora Miroslava Tettera pomohou městu s opatřením studenti tamních univerzit.

Jana Zemanová, Martin Hlaváček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme