Testy utracených krav ze Světnova negativní

Případ druhého výskytu nemoci šílených krav u nás končí. Výsledky testů čtyř kusů hovězího dobytka z farmy Otakara Berana ve Světnově na Žďársku, které museli veterináři v pátek utratit, byly negativní. V žádném ze vzorků mozkové tkáně nebyly nalezeny zhoubné priony, které onemocnění BSE způsobují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad ránem to Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdil ředitel žďárské veterinární správy Božimír Kobylka. Žádné další zvíře soukromého zemědělce Otakara Berana tak už nemusí na nucenou porážku. Podle ředitele Kobylky se ruší i zákaz přesunu skotu na farmě a další opatření: "Mimořádná veterinární opatření vydaná k tomuto účelu jsou tímto okamžikem splněna, nyní bude následovat očista a dezinfekce."

Po oznámení výsledků odvezli havlíčkobrodští hasiči poražený dobytek do speciálního asanačního ústavu v Chotýčanech u Českých Budějovic. Tak jako pro všechny ostatní chovatele i pro světnovskou farmu nadále platí povinné testování na BSE. Náhradu za utracená zvířata dostane majitel světnovské farmy od pojišťovny i od státu.

Jana Zemanová, Marta Levorová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme