Testy utracených krav ze Světnova negativní

Případ druhého výskytu nemoci šílených krav u nás končí. Výsledky testů čtyř kusů hovězího dobytka z farmy Otakara Berana ve Světnově na Žďársku, které museli veterináři v pátek utratit, byly negativní. V žádném ze vzorků mozkové tkáně nebyly nalezeny zhoubné priony, které onemocnění BSE způsobují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad ránem to Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdil ředitel žďárské veterinární správy Božimír Kobylka. Žádné další zvíře soukromého zemědělce Otakara Berana tak už nemusí na nucenou porážku. Podle ředitele Kobylky se ruší i zákaz přesunu skotu na farmě a další opatření: "Mimořádná veterinární opatření vydaná k tomuto účelu jsou tímto okamžikem splněna, nyní bude následovat očista a dezinfekce."

Po oznámení výsledků odvezli havlíčkobrodští hasiči poražený dobytek do speciálního asanačního ústavu v Chotýčanech u Českých Budějovic. Tak jako pro všechny ostatní chovatele i pro světnovskou farmu nadále platí povinné testování na BSE. Náhradu za utracená zvířata dostane majitel světnovské farmy od pojišťovny i od státu.

Jana Zemanová, Marta Levorová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme