Testy z místopisu pro taxikáře? Podle návrhu zákona to bude v pravomoci obcí

Města a obce mají šanci mít zákonem danou pravomoc stanovit vyhláškou barvu karoserie vozů taxislužby a také nařizovat řidičům povinné testy z místopisu. Hospodářský výbor Sněmovny v úterý doporučil poslancům schválit novelu zákona, která s tím počítá. Podle některých zákonodárců ale návrh zbytečně zvyšuje byrokracii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxi - doprava v Praze. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

V Karlových Varech uvažovali o jednotné barvě vozů před třemi lety. Nakonec ale místo toho zavedli jasná pravidla pro čekající taxikáře, třeba dodržování pořádku nebo označování vozů viditelnou cenou.

„Za tři roky jsou s tím pozitivní zkušenosti. Myslím si, že se zatím k tématu jednotné karoserie vracet nebudeme,“ říká primátor města Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa).

Návrhy opoziční TOP 09 vyškrtnout místopisné zkoušky a barvu vozů z novely výborem neprošly. Ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok to přivítal. „Obce mají dostatečně moudré vedení na to, aby si tyhle věci uměly rozhodnout samy,“ soudí Ťok.

Kučera: Zbytečné utahování šroubů

Výbor doporučil schválit některé poslanecké návrhy, například aby policisté nebo strážníci neměli právo odebírat průkaz řidiče taxislužby. Noví řidiči zřejmě také nebudou muset oproti původnímu návrhu absolvovat dopravně-psychologické vyšetření.

Novela také zpřísňuje postihy za provozování nelegální taxislužby. Podle předsedy poslanců opoziční TOP 09 Michala Kučery je nutné trh taxislužeb naopak co nejvíc deregulovat.

„Zbytečné další utahování šroubů povede k tomu, že taxislužby skutečně budou mizet do šedé zóny a budou nabízet tu službu někde jinde. My jsme spíše pro větší liberalizaci,“ říká Kučera.

Sněmovna by o podobě novely měla rozhodnout příští pátek.

Jana Čermáková, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme