Vysílačky TETRA mají bezpečnostní chybu, jdou lehce odposlouchávat. Používají je strážníci v Praze i Brně

Algoritmus používaný v komerční verzi rádiové sítě TETRA spoléhá na slabý šifrovací klíč, který lze snadno prolomit. Útočníci tak mohou sledovat komunikaci v síti a případně podvrhnout falešné zprávy. V Brně už zabezpečení posílili.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

městská policie

městská policie | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pravidla pro vývoz šifrovaných technologií platná v devadesátých letech byla důvodem, proč tehdejší autoři rádiového systému TETRA záměrně oslabili jednu z používaných šifer.

Pražské strážníky a záchranáře zvládne odposlouchávat i laik, tvrdí zastupitel

Číst článek

Zatímco šifry TEA2 a TEA3, určené pro bezpečnostní složky (v Česku např. armáda), používají 80bitový šifrovací klíč, který jim poskytuje solidní ochranu i dnes, šifra TEA1, určená pro komerční subjekty, používá klíč 32bitový, který lze s dnešními počítači prolomit během několika desítek sekund.

Jak řekl serveru Wired.com Brian Murgatroyd, který byl v roce 1995 zodpovědný za přípravu technického standardu TETRA, slabší šifra vznikla proto, aby ji bylo možné vyvážet i mimo Evropskou unii. Informace o této slabosti ale nebyla veřejně dostupná, i když se první zmínky objevily v uniklých diplomatických depeších z roku 2006.

Strážníci i MHD

V Česku přitom komunikují skrze systémy TETRA hlavně městské organizace, jmenovitě dopravní podniky a městské policie. Podle dokumentů v registru smluv na šifru TEA1 spoléhají mimo jiné i radiostanice používané pražskou a brněnskou městskou policií.

Podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema je bezpečnost zásadní, proto se problému jejich techničtí pracovníci věnují.

„Již v minulém roce jsme se dostali k informaci o tom, že radiostanice Tetra využívané bezpečnostními složkami po celém světě skýtají i skrytou funkci pro obejití standardní autentizace, tedy zjednodušeně řečeno ověření identity uživatele,“ napsal Ghanem serveru iROZHLAS.cz s tím, že dodavatel městské policie oslovil výrobce používaných radiostanic Motorola.

Vídeň jako ráj ruských agentů. Vláda nad problémem zavírá oči, špionáž totiž prakticky nejde postihnout

Číst článek

Na jeho doporučení pak používají v zařízeních nový obslužný software, který „umožňuje zapnout dynamickou výměnu kryptovacích klíčů, tedy šifrování komunikace, které se neustále mění.“ Podle mluvčího je tak přístup k radiokomunikačnímu systému brněnské městské policie „zabezpečený do nejvyšší možné míry.“

Odposlech i změna značení

V Praze je situace odlišná. „Pražská městská policie není provozovatelem městského radiového systému TETRA, ale pouze jedním z mnoha uživatelů,“ vysvětlila Irena Seifertová z kanceláře ředitele.

„Dlouhodobě poukazujeme na nedostatky systému ohledně jeho zabezpečení, stejně jako na nutnost zavedení šifrované komunikace,“ doplnila s tím, že terminály pořízení policií jsou na zabezpečenou komunikaci připravené.

Právě pražská městský rádiový systém má problémy se zabezpečením dlouhodobě. Na chybějící šifrování už v roce 2016 upozorňoval tehdejší pirátský zastupitel Ondřej Profant. Ten varoval před možností odposlechu policejní komunikace či před teoretickou možností, že někdo změní dopravní značení v městských tunelech a navede řidiče do protisměru.

K úpravě značení sice nedošlo, ale odposlechu městské policie se věnovala řada zvědavců, stačila k němu běžně dostupná elektronika za několik stovek korun.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme