Těžaři už nebudou přispívat Litvínovu, vadí jim postoj starosty

Těžební společnost Czech Coal vypověděla smlouvu s Litvínovem o vzájemné spolupráci. Jak uvedla v prohlášení, důvodem je negativní postoj litvínovského starosty Milana Šťovíčka k činnosti těžební společnosti. Litvínov tak přijde o takzvané uhelné miliony. Peníze 13 let pomáhaly ve zdravotnictví, školství a kultuře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Za posledních osm let těžební společnost do města formou různých grantů poslala kolem 60 milionů korun. Co bylo důvodem pro vypovězení smlouvy ze strany firmy, vysvětlila ředitelka pro regionální politiku Liběna Novotná:

„Pan starosta Šťovíček soustavně odsuzuje těžbu hnědého uhlí bez ochoty diskutovat o čemkoliv, co s ní souvisí, bez zájmu debatovat o důsledcích pro region, pokud těžba skončí, bez ochoty jednat o případných kompenzacích i možnostech realizace řady opatření, která by minimalizovala případný vliv naší činnosti na město v budoucnu.“

Starosta města a poslanec za Věci veřejné Milan Šťovíček, kterého těžaři viní z odstoupení od smlouvy, je přesvědčený, že dohodu s firmou neporušil.

„Respektoval jsem vše, co bylo ve smlouvě deklarováno. To, že mám jiný názor na pokračování těžby, jsem se nikdy netajil a musím říct, že já zase nebráním dolům v názoru, že by těžba pokračovat měla. Co se týká prostředků, které směřují do Litvínova, tak se domnívám, že je to jakýsi způsob vydírání vedení města,“ uvedl Štovíček.

Czech Coal dlouhodobě usiluje o prolomení limitů těžby hnědého uhlí z roku 1991. Jejich zrušení by znamenalo možnost těžit uhlí pod Horním Jiřetínem v sousedství Litvínova. Důl by se mohl dostat až do vzdálenosti 500 metrů od města.

Starosta Šťovíček patří mezi dlouhodobé odpůrce prolomení těžebních limitů. Jeho strana Věci veřejné do vládního prohlášení prosadila záruku zachování a posílení limitů. Ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kosourek, ale připouští, že pokud se těžaři dohodnou s majiteli pozemků, mohly by být limity zrušeny.

Eva Holá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme