Těžbou lithia u Cínovce se musí aktivně zabývat státní podnik Diamo, tvrdí premiér Babiš

V projektu těžby lithia u Cínovce by se měl podle premiéra Andreje Babiše začít aktivně angažovat státní podnik Diamo. Babiš to v úterý řekl v reakci na pondělní informaci australské společnost European Metals Holdings (EMH), že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu.

Tento článek je více než rok starý.

Hradec Králové (Aktualizováno: 19:20 2. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministryně průmyslu Marta Nováková

Premiér Andrej Babiš, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministryně průmyslu Marta Nováková | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Věc Babiš hodlá řešit s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou, kteří to podle něj mají v gesci.

„Kontaktoval jsem pana Brabce s paní Novákovou a my si na to sedneme a konečně musíme donutit Diamo, aby začalo být aktivní, protože zatím s tím nic neudělali,“ řekl Babiš. Od Diama premiér očekává, že přijde s projektem, „kde si to skutečně převezme stát“.

Firma EHM sdělila, že dostala povolení k zahájení komplexního průzkumného takzvaného diamantového vrtání u 13 vrtů. Diamantové vrtání se používá v případě, že těžařské firmy chtějí prozkoumat obsah ložisek ve velmi tvrdých horninách.

Těžařské společnosti v USA se snaží zvýšit těžbu lithia. Chtějí zmenšit závislost na dodávkách z Číny

Číst článek

Česká vláda loni krátce před volbami podepsala s EMH memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami. EMH má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje.

„Kauza lithium je pro nás velmi citlivá. Uplynul rok a zdá se, že věci nebyly tak naléhavé, jako několik dní před sněmovními volbami. Vnímáme to samozřejmě jako politickou hru a křivdu,“ popsala pro Radiožurnál členka tehdejší vlády Kateřina Valachová (ČSSD). 

Podle ní ale nemá smysl se otáček zpátky, teď budou sociální demokraté chtít v rámci vládní koalice s ANO prosadit to nejlepší pro zájmy České republiky a ochranu národního nerostného bohatství.

„Bylo by dobré, až se uklidní povolební situace, abychom od ministerstva průmyslu dostali kvalifikanou odpověď na to, jak se v této kauze pokračuje,“ uvedl Pavel Kováčik z KSČM. 

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme