'Musím o tom s panem ministrem mluvit.' Babiš kritizuje Hünera za dodatek k memorandu o lithiu

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš kritizuje ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO) za to, že nekonzultoval s vládou svá jednání o úpravě memoranda k těžbě lithia. Hüner ve čtvrtek po schůzce s těžaři informoval, že Česko uzavře s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) do jednoho týdne dodatek k dohodě, kterou s nimi uzavřel loni na podzim jeho předchůdce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle Babiše je memorandum nesmyslné a Hüner měl vládě pouze předložit analýzu. K tomu podle premiéra o tématu špatně komunikoval.

Výsledek prvního jednání o těžbě lithia od voleb: nový dodatek k memorandu

Číst článek

„On má možná dobrý úmysl, že to chce nějakou formou zrušit, ale úkol byl, že má informovat vládu. Pokud já se to dozvídám z médií a ještě to nešťastně komunikoval, tak to není dobře,“ řekl v úterý Babiš.

Ministra se chce ve středu zeptat, proč svůj úkol informovat vládu po právní analýze nesplnil. „Protože já jsem přesvědčen, že to memorandum nemá logiku a nemůže být platné, když se odvolává na ochranu investic mezi Austrálií a Českou republikou, a ta firma sedí někde na Britských panenských ostrovech. A musím o tom s panem ministrem mluvit,“ uvedl.

Hüner s těžaři, Babiš v Davosu

Hüner se s těžaři sešel ve čtvrtek, kdy Babiš byl na zahraniční cestě v Davosu. O obsahu dodatku, jak ho domluvil, podle něj ještě není možné mluvit. Variant kapitálových účastí je podle něj několik, nevyloučil ani účast státní firmy Diamo.

Podle analytiků by měl být dodatek formulován tak, aby na těžbě lithia vydělala česká ekonomika. Zástupci těžařů čtvrteční jednání po jeho skončení nekomentovali.

Parlament se dostal do role užitečného idiota. Posloužili jsme ruským zájmům, tvrdí bývalý poslanec Gabal

Číst článek

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými sněmovními volbami. Memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů.

Last minute před volbami

V týdnu před volbami se kvůli němu sešla mimořádně Poslanecká sněmovna. Čtvrteční jednání bylo první, které Hüner od loňských voleb do sněmovny s těžaři vedl.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese.

Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme