Oběti důlního neštěstí uctil v poledne zvuk sirén. Všichni pozůstalí dostanou stejné odškodné

Ve Stonavě na Karvinsku v sobotu pokračuje likvidace požáru dolu ČSM. Ve čtvrtek tam kvůli výbuchu metanu zemřelo 13 horníků, z toho 12 Poláků a jeden Čech. Druhé nejtragičtější důlní neštěstí v novodobé historii země stále likvidují báňští záchranáři z české i polské strany hranice. Oběti v sobotu v poledne uctily sirény, které se rozezvučily po celé republice.

Karviná (Aktualizováno: 12:10 22. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při neštěstí v karvinském dole zahynulo nejméně pět lidí.

S požárem bojuje průběžně asi 80 záchranářů. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Důl je nyní uzavřený. Na 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, než se podaří zasažený prostor zatarasit. Hořící chodby měří několik kilometrů. V podzemí bojuje s požárem průběžně asi 80 záchranářů, řekl vedoucí zásahu Jaroslav Provázek.

Při výbuchu v dole na Karvinsku zemřelo 13 lidí. Koncentrace metanu byla čtyřnásobně vyšší

Číst článek

„Naším prvotním úkolem je tu oblast výbuchu vzdorně uzavřít, izolovat a napustit do ní dusík, což je invertní plyn, který nám sníží obsah kyslíku v ovzduší,“ uvedl Provázek.

Tyto práce podle mluvčího OKD Ivo Čelechovského potrvají do neděle. Pak se uvidí, jaký další postup těžební společnost zvolí. Příčiny neštěstí zatím nejsou známé. Vyšetřování povede Obvodní báňský úřad v Ostravě.

Podle Českého báňského úřadu je však evidentní, že v dole musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně 4,5násobná. Juraj Franců z České geologické služby upozorňuje, že není vždycky možné geologické podmínky dopředu odhadnout. Přesto je podle něj české hornictví ve světovém měřítku na velmi vysoké úrovni.

„Určitě v geologii máte určitá rizika, ale když si vezmete počet havárií u nás na to množství těžby ve srovnání se světem, tak rozhodně na nejsme na špatné pozici. Čili, jsou u nás lidé, kteří tomu rozumí a jsou schopni na to připravit podmínky, aby se předcházelo takovým haváriím,“ řekl Radiožurnálu Juraj Franců z České geologické služby.

Důlních havárií je v Česku méně než v jiných oblastech. Výbuch metanu může způsobit jedna jiskra

Číst článek

Vedení těžební společnosti OKD odmítlo obvinění, že čidla na metan v dolu ČSM byla záměrně nefunkční.

Sirény uctily oběti neštěstí

Oběti důlního neštěstí v sobotu uctily sirény, které se rozezněly v pravé poledne. „Sirény se rozezvučí signálem pieta. Bude se jednat o souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund a zvuku nebude předcházet žádné upozornění nebo doprovodný text. Sirény budou spuštěny ze 14 krajských operačních středisek Hasičského záchranného sboru České republiky,“ sdělila ráno mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Na rozezvučení víc než osmi tisíc sirén se dohodli premiér Andrej Babiš z hnutí ANO, ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD a generální ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba.

Zraněno bylo celkem deset mužů, tři z nich byli hospitalizováni. Jednoho v pátek karvinská nemocnice propustila, dva zůstávají na klinice popálenin Fakultní nemocnice Ostrava, jeden z nich má podle mluvčí nemocnice Nadi Chattové popáleniny na polovině těla.

Zdravotní stav (vážněji zraněného) pacienta se nezměnil. Zůstává kritický," řekla ČTK mluvčí ostravské fakultní nemocnice. Podle lékařů je důležité, že se během noci nezhoršil. Mluvčí dodala, že o oba se stará široký tým lékařů popáleninového centra. V něm jsou například i neurologové či traumatologové.

VIDEO: Jak mohl vypadat výbuch v dole na Karvinsku. Podívejte se na simulaci polského institutu

Číst článek

Z 13 mrtvých horníků je na povrchu zatím jedno tělo, ostatní zůstávají v podzemí. Záchranáři se k nim ve čtvrtek dostali a je tedy jasné, že nikdo nepřežil. Nebezpečné podmínky ale znemožnily jejich vyproštění.

Všichni pozůstalí po mrtvých hornících dostanou od firmy OKD odškodné. Řekl to Marián Klásek, předseda představenstva státního podniku Prisko, který společnost vlastní.

„Odškodné bude vyplaceno všem stejně, ať už jsou to zaměstnanci OKD nebo dodavatelských firem, ať už jsou to občané České republiky nebo Polska, protože lidé jsou stejní a bude naší snahou vyplatit odškodné v maximální možné výši a postarat se o všechny pozůstalé,“ řekl předseda představenstva státního podniku Prisko Marián Klásek.

Podle kolektivní smlouvy by měl každý člen nejbližší rodiny, tedy vdova a případně nezletilé děti, získat odškodné ve výši 240 000 korun.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme