Těžba uranu v Česku zatím zřejmě neskončí

Uran se u nás možná bude těžit i po prvním lednu. To byl přitom poslední termín, kdy měla jeho těžba v dole v Dolní Rožínce na Žďársku skončit. Ministr průmyslu Milan Urban ale předložil vládě návrh na revizi několik let starého rozhodnutí o likvidaci těžby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka | Foto: Jan Rosenauer

Oproti roku 2002, kdy vláda rozhodla o ukončení těžby do pololetí roku 2007, se na světových trzích zvedla cena uranu třikrát. Z deseti dolarů za libru suroviny na téměř 30 dolarů. A provoz dolu tak může být bez dalších investic ziskový.

Navíc teď přehodnocují koncepci jaderné energetiky ve Spojených státech, Rusku, Finsku, nově také v Číně a dalších zemích. Po uranu je velká poptávka, která zaručuje stabilitu jeho vysoké ceny. Ministerstvo průmyslu proto společně s těžební společností Diamo vypracovalo nový podnikatelský záměr a žádá vládu o prodloužení těžby.

V dole je zásoba 678 tun uranu, takže by provoz mohl pokračovat po další tři roky. Ministr průmyslu Milan Urban předpokládá, že 650 zaměstnanců dolu Dolní Rožínka se tak může přestat bát o práci. "Důl je zajímavý ještě tím, že je to jediný funkční hlubinný důl v Evropě, a bylo by škoda tam ty zásoby nechat," řekl Urban.

Podle Vojtěcha Koteckého z hnutí Duha přitom po sobě už nyní těžba uranu zanechala značné škody a její prodloužení ještě zvětší množství radioaktivních odpadů na haldách a odkalištích v okolí. Samotné čištění po těžbě bude trvat asi 30 let a přijde na 50 miliard korun. Sanace začala už také v Dolní Rožínce.

"To množství je poměrně malé s tím, co tam už leží, takže nejde o nic dramatického. Problém vidím spíš v nekoncepčnosti. Toto je už čtvrtý termín uzavření dolu, který se vždy posouvá a další dva roky, což jenom prodlužuje agonii, přitom dva roky region nijak nespasí," upozornil Kotecký.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme