Těžce nemocní zřejmě přijdou o inovativní léky. 'Ušetříme až 2,5 miliardy,' tvrdí ministerstvo

Část nevyléčitelně nemocných možná v budoucnu nebude zadarmo dostávat drahé léky. Na ministerstvu zdravotnictví totiž vzniká novela vyhlášky, podle které by pojišťovny neproplácely některé takzvaně vysoce inovativní léky. Změna by se týkala třeba lidí s agresivní formou leukémie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Kvůli vyhlášce by někteří pacienti podle deníku MF Dnes přišli o možnost zůstat s vážnou nebo vzácnou nemocí doma a museli by být v nemocnici. Rovněž by jim hrozilo, že u nich nemoc bude postupovat rychleji.

Ministerstvo zdravotnictví novelu vyhlášky hájí. Podle náměstka ministra Toma Philipa omezí plýtvání s drahými léky. Stát by díky změně prý mohl ušetřit až 2,5 miliardy korun.

Deník přitom upozorňuje, že k takzvaně vysoce inovativním lékům se hodně pacientů nedostane už teď. Kvůli nedostatku peněz je pojišťovny nemůžou ročně zaplatit stovkám lidí.

Nová vyhláška může situaci ještě výrazně zhoršit. Pokud by vstoupila v platnost, pojišťovny by přestaly platit až 90 procent inovativních léčiv.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme