Těžko se můžu omluvit za to, že neexistuje článek, který jsem četl, vzkázal Zeman

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová se návrhem na exekuci vůči prezidentské kanceláři domáhá omluvy za výroky prezidenta Miloše Zemana o svém dědovi. Zeman trvá na tom, že článek Hitler je gentleman, o kterém se v souvislosti s Peroutkou zmínil, existuje. Jeho existenci však dosud nedokázal doložit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman | Foto: Khalil Baalbaki

Za prezidentovy výroky se má podle verdiktu ze začátku září omluvit Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře a nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Omluvu měl Hrad zaslat Kaslové dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku a také po dobu třiceti dnů vyvěsit na svém webu. Hrad se však ve stanovené lhůtě neomluvil. Kaslová proto dnes podala na Kancelář prezidenta republiky exekuční návrh. Informaci České televize potvrdil advokát Kaslové František Vyskočil.

Hrad může opakovaně platit pokuty

Kaslová podle advokáta podala návrh na exekuci formou ukládání pokut. Hrad by tak mohl dostávat opakovaně pokuty až do výše sto tisíc korun do doby, než omluvu zveřejní.

Peroutkově vnučce došla trpělivost. Omluvu od Hradu vymáhá exekučním návrhem

Číst článek

Prezident Zeman v pondělí na tiskové konferenci v Brně řekl, že o exekučním návrhu musí rozhodnout soud. Dodal ale, že se těžko může omlouvat za to, že článek s titulkem Hitler je gentleman neexistuje, když jej četl.

"Již před rokem jsem se omluvil, že se článek dosud nenalezl. Také jsem uvítal rozhodnutí odvolacího soudu, protože je prokázáno, že Peroutka byl na základě objevených textů fascinován nacismem," řekl Zeman.

Obě strany se dovolávají

Odvolací soud se prezidenta částečně zastal. Omlouvat se nemusí za tvrzení o výroku "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", který chybně připsal Peroutkovi, ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Kauzou se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam se obě strany chtějí obrátit s dovoláním.

Kancelář prezidenta již dříve oznámila, že k dovolání přistupuje kvůli tomu, že přenesení odpovědnosti z prezidenta na Českou republiku by mohlo být precedentem a proti Česku by mohla směřovat řada žalob. Na rozsudkem nařízenou omluvu ale nemá dovolání odkladný účinek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme