V Česku už bylo podáno přes milion dávek vakcíny. Věkový průměr těžce nemocných s covidem klesá

Těžký průběh covidu-19 vyžadující pobyt v nemocnici mají podle Jana Blatného (za ANO) nyní častěji i mladší lidé. Zhruba šest procent pacientů na jednotkách intenzivní péče jsou mladší 40 let, sdělil ministra zdravotnictví ČTK a České televizi. Každý desátý s vážným průběhem je ve věku 50 až 59 let. V první polovině týdne bylo v nemocnicích 9000 pacientů s covidem-19, což je nejvíc od začátku epidemie. Intenzivní péči potřebuje přes 1900 z nich.

Praha (Aktualizováno: 13:35 12. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Často mladí nebo mladší lidé si myslí, že jich se to netýká. Jednoznačně dochází ke snižování věkového průměru přijímaných i těžce nemocných,“ uvedl ministr. Důvodem podle něj je, že řada starších se už z koronaviru vyléčila, jsou očkovaní a část z nich nemoci podlehla.

Ministerstvo zdravotnictví schválilo podávání léku ivermektin, ale pouze ve zdravotnických zařízeních

Číst článek

Průměrný věk lidí s těžkým průběhem covidu-19 je podle dat, která Blatný představil, 68,5 roku a medián 71 let. Čtvrtina žen, které se dostanou na JIP, jsou ve věku nad 80 let, 35 procent ve věku 70 až 79 let, téměř 19 procent 60 až 69 let a deset procent ve věku 50 až 59 let.

U mužů je méně osmdesátiletých a starších, jen 16 procent. Sedmdesátníků téměř 37 procent a 26 procent šedesátníků. Obecně je mužů mezi hospitalizovanými na JIP asi 60 procent, častěji než ženy se tam dostanou i čtyřicátníci. Naopak žen je hospitalizováno více ve věku 30 až 39 let.

„Čím jsme starší, tím jsme nemocnější. Když se objeví onemocnění, které cílí na ty, kdo jsou nemocní, tak se to najednou plně projeví,“ řekl Blatný.

Podle něj zvyšují riziko právě vážná onemocnění srdce, cukrovka nebo chronické nemoci dýchacích cest. Například 45letý pacient s ischemickou chorobou srdeční a cukrovkou je podle něj ve vysokém riziku a hrozí mu i úmrtí nad covid-19.

Testování

„V souvislosti s plošným testováním narůstá počet antigenních testů,“ uvedl Blatný na páteční tiskové konferenci. Roste podle něj také počet preventivních testů. Pozitivita je podle něj kolem jednoho nebo dvou procent. V populaci je do dvou procent přenašečů nebo superpřenašečů, kteří mohou ohrozit na životě ostatní.

Pro firmy, kde se musí od úterý povinně testovat zaměstnanci, doporučil ministr samotestování. „Testování ve firmách nemá být primárně na veřejná odběrová místa. Ta jsou stavěna na odběry veřejnosti. Cílem je odhalení bezpříznakových jedinců,“ řekl Blatný.

Ministr doplnil, že bude trvat na pravidelných kontrolách v podnicích, „abychom si byli jisti, že testování probíhají tak, jak mají probíhat“.

„Počítejme, že testování bude trvat minimálně několik měsíců. Já odhaduji do května, ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ myslí si ministr zdravotnictví. Předejde se díky tomu podle něj uzavírání provozů. „Bez ohledu na testování, kdo se necítí dobře, ať zůstane doma,“ dodal.

Očkování

K pátku bylo podle Blatného podáno 999 395 dávek, kolem čtvrt na dvě to bylo 1 012 784. „Do očkování se zapojili i praktičtí lékaři. Na 63 procent samostatných organizací je zapojeno,“ popsal ministr.

„Očkování vedlo k poklesu nákaz, jsou nízké počty nově nakažených lékařů a dalších zdravotnických pracovníků. Stejně tak klesá počet nakažených v sociálních zařízeních,“ řekl Blatný. „Očkování je jedinou cestou z krize ven,“ dodal.

Češi se podle Blatného nemusí obávat vakcíny AstraZeneca. Nic se podle něj nemění ani na očkovací strategii. „Předpokládáme otevření další věkové kategorie začátkem dubna,“ dodal Blatný.

K zásadnímu rozvolnění podle Blatného na konci příštího týdne nedojde. „Nemyslím, že by od 21. března došlo k zásadním uvolněním ve smyslu otevření čehokoli. Umím si ale představit, že by se mohl zvýšit perimetr při volnočasových aktivitách,“ řekl na závěr ministr zdravotnictví.

kro, ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme