Těžší verzi maturity zvolí jen 15 procent žáků, odhaduje Dobeš

Tři čtvrtiny studentů, kteří budou 11. října vyplňovat zkušební testy nové podoby maturitní zkoušky, si zvolily její lehčí variantu. Ministr školství Josef Dobeš odhaduje, že u ostré verze, se pro těžší variantu rozhodne ještě méně středoškoláků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti

Studenti | Foto: Tomáš Adamec

„Je to neznámá věc, je to tabu. A mě nepřekvapuje, že tři čtvrtiny studentů volí lehčí variantu. Je to vždy reakce na něco neznámého. Jsem zvědavý, jakou variantu po zkušenostech z generálky si zvolí v ostré verzi. Odhadl bych, že jich bude ještě míň, že těžší variantu si zvolí patnáct procent,“ řekl Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr školství Josef Dobeš v odpoledních Ozvěnách dne.

Podle ministra školství by přitom volba těžší varianty a dobrý výsledek z ní měla být v budoucnu vstupenkou bez přijímaček na vysoké školy. Dobeš už o tom vyjednává s rektory. „Tohle zlevní přijímání na vysoké školy a odpadne velká administrativa. Ale musíme to rok, dva zkusit a i rektoři si musí ověřit, že těžší úroveň odpovídá požadavkům na studenta, který vstupuje na vysokou školu,“ podotkl ministr.

Háček je ale v tom, že volba těžší varianty v příštím roce zatím studentům k ničemu nebude. „V tuto chvíli kromě pocitu, že se odvážil do těžší varianty, tomu tak je. Ale na druhou stranu na těchto zkušenostech se bude stavět pro studenty, kteří jsou teď ve druhém ročníku,“ přiblížil Dobeš.

Rozvoz testů versus internet

Tento týden se do škol zatím jen rozvážejí zkušební testy. Rozvoz podle Dobeše probíhá bez problémů. „Dneska máme rozvezeno zhruba tři sta šedesát škol,“ upřesnil s tím, že testy se budou distribuovat po zbytek týdne a dostat se musí do 1225 škol.

Z mnoha míst se přitom ozývá, že rozvážka testů do jednotlivých škol je zastaralá a že by se testy daly mnohem jednodušeji a levněji stahovat z internetu. To Dobeš plánuje, ale až v horizontu čtyř let. „A to až vyprší smlouvy, které uzavřeli moji předchůdci,“ vysvětlil.

Startu státních maturit už ale podle něj nic nebrání. Zkušební testy mají hlavně ověřit logistiku celého systému. „Nedokážu si představit, co by se muselo pokazit. Posledních čtrnáct dnů jsme si vše ověřovali a vše bylo velmi dobře připraveno. Jestli tam budou nějaká pochybení, tak si myslím, že můžou být dílčí, která stihneme ještě napravit, pokud nějaká budou,“ dodal Dobeš.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme