Česko vysílá dva hasiče na pomoc dětem v thajské jeskyni. V pohotovosti jsou i potápěči

Česko posílá do Thajska dva hasiče. Na místě prověří, jak by Česko mohlo pomoct při záchraně fotbalového týmu uvízlého v zatopené jeskyni. V jeskyni je už 13 dní uvězněno 12 fotbalistů a jejich trenér.

Aktualizováno Praha/Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva hasiči, kteří jsou na cestě do Thajska, aby pomáhali při záchraně fotbalistů v ohrožení. Vlevo Petr Vodička, vpravo David Kareš | Foto: Reprofoto Český rozhlas | Zdroj: Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy

„Do Thajska odlétají dva naši hasiči. Po dohodě s thajskými úřady na místě prověří, jak bychom nejlépe mohli pomoci při záchraně chlapců uvězněných v jeskyni,“ informoval na twitteru ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček z ČSSD.

Chtěl jim pomoci, sám zahynul. Při záchranné operaci v Thajsku zemřel bývalý člen námořnictva

Číst článek

„Nabídli jsme také pomoc našich potápěčů, kteří jsou připraveni vyrazit,“ dodal. Pomoc thajským úřadům v minulých dnech nabídl premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

Prvním z hasičů je Petr Vodička působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003. Ve stejném roce pomáhal v Alžíru, o dva roky později byl v Pákistánu. Účastnil se také mise v Nepálu, kam byl v roce 2015 vyslán po ničivém zemětřesení.

Petr Vodička (druhý zleva) při cvičení MOLDEX 2017 | Zdroj: HZS Praha

Druhým hasičem je David Kareš, který pomáhal při sesuvech půdy v obci Bulhary, vyprošťovat loď v Drážďanech, odstraňovat spadlou Trojskou lávku v Praze. A účastnil se také zásahu po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích.

Oba hasiči odletí v pátek odpoledne z Vídně do Bankoku. Pak budou pokračovat dále na sever Thajska do provincie Čiang Rai. Oba zkušené hasiče vybral po dohodě s Hamáčkem generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba, sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. 

David Kareš popisuje odstraňování následků pádu lávky v Troji. 

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme