TI: Česko má horší korupční prostředí než Maďarsko

Letošní index vnímání korupce, který zveřejňuje Transparency International, přinesl pro Českou republiku zhoršení. Podle loňského žebříčku míry korupce byla Česká republika na 45. místě celosvětově a v rámci Evropské unie na 18. místě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Ondráčka

David Ondráčka | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

"Letos jsme dopadli až na 52. místě ze 180 hodnocených zemí. V rámci Evropské unie jsme stále v poslední třetině. Dostalo se před nás i například Polsko nebo Maďarsko," řekl Rádiu Česko výkonný ředitel Transparency International v České republice David Ondráčka.

Za hlavní zprávu indexu označil to, že Česká republika má poměrně hluboký strukturní problém s korupcí. "Že to není jenom nepříjemná součást transformace, ale problém, který ohrožuje samotné fungování demokratických institucí," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Společnost Transparency International zveřejnila index vnímání korupce pro rok 2009. Téma pro výkonného ředitele Transparency International v Česku Davida Ondráčku na Rádiu Česko.

Problém je podle Ondráčky v tom, že v ČR dlouhodobě dochází k tomu, že se postupně politizuje veřejná správa, politické strany se utrhly ze řetězu a neplní svoji funkci.

"A zároveň se téměř zastavilo vyšetřování korupčních trestných činů a finanční kriminality. Poslední rok to jen zvýraznil, tyto trendy zesílily a ten index to poměrně dobře reflektuje," uvedl Ondráčka.

Co se týče konkrétních kroků, které bude nutné do budoucna učinit, jmenoval ředitel české pobočky TI nastartování protikorupční strategie, protikorupční politiky, která je u nás v současné době v útlumu. "Není pro ni vytvořena infrastruktura, nejsou vyčleněni lidé. Chybí ambicióznější plán, který potřebuje politickou vůli."

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko je podle zprávy TI zkorumpované víc než vloni. Proč jsme si pohoršili? Co je třeba změnit, aby se situace v tomto ohledu zlepšila. Nejen na tyto otázky odpovídal v Poledních ozvěnách ředitel Transparency International v Česku David Ondráčka.

Mezi konkrétní kroky podle něj patří stabilizovat justici - hlavně státní zastupitelství a speciální policejní útvary, které mají korupci vyšetřovat. Je nutné také přijímat celou řadu legislativních úprav.

Jsou tady i úkoly pro současnou vládu, která má omezený mandát, ale může například pomoci návrhům zákonů, které už leží ve sněmovně. "Aby ty zákony neměly v sobě díry. Je potřeba zásadním způsobem kontrolovat státní a polostátní firmy, které se dneska staly v podstatě dojnou krávou pro politické strany a nejrůznější dílčí zájmy," řekl Ondráčka v Poledních ozvěnách Radiožurnálu.

Nejnižší korupce je na Novém Zélandu, nejvyšší v Afghánistánu

Celosvětově je podle Ondráčky zřejmé, že je korupce čím dál víc vnímána jako problém, který ovlivňuje společnosti - fungování institucí, vytváření bohatství.

"Mnohé země, které na tom byly v minulosti relativně dobře, se zhoršují. Postupně klesá například hodnocení některých západoevropských zemí - Velké Británie, Španělska či Itálie. Naopak rozvojové země, které přijaly ambicióznější protikorupční plány, stoupají na žebříčku. Jde o státy jihovýchodní Asie," uvedl.

Celkové výsledky podle něj ukazují na stále podobné trendy. "Na prvních místech jsou země typu Nový Zéland, Dánsko, Švédsko, Švýcarsko. Na konci žebříčku jsou země, které mají dlouhodobý vnitřní politický nebo vojenský konflikt, jako je Afghánistán, Somálsko, Barma či Irák," přiblížil Ondráčka pro Rádio Česko.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská, Jan Bumba, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme