TI: Česko patří v korupci mezi nejhorší státy EU

Míra korupce mezi českými politiky a ve veřejné správě patří mezi nejvyšší v Evropské unii. Vyplývá to z pravidelné zprávy organizace Transparency International. Více korupce je podle organizace pouze na Slovensku, v Polsku a Lotyšsku. V celosvětovém měřítku Česko skončilo na 51. místě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úplatek

úplatek | Foto: Watchtower

Česká republika a také Slovensko se zařadily mezi země, kde se situace v uplynulém období mírně zlepšila. Mezi 146 letos hodnocenými státy figurujeme na 51. příčce a Slovensko na 57. Loni se Česko ze 133 států umístilo na 54. místě, Slovensko bylo o pět příček níže.

Studie sleduje míru korupce na veřejných místech tak, jak ji vnímají místní podnikatelé, analytici a akademičtí pracovníci. Je založena na osmnácti různých průzkumech provedených dvanácti nezávislými institucemi v období let 2002 až 2004.

"Hodnocení je odrazem neschopnosti a nevůle vlády prosazovat účinná protikorupční opatření. Jasným signálem nevůle je například nepřijetí účinného zákona o střetu zájmů," uvádí v analýze ředitelka české odbočky Transparency International Adriana Krnáčová.

V konkrétních doporučeních studie uvádí, že by se měl mimo jiné zprůhlednit systém udělování veřejných zakázek. Doporučuje také zavedení černé listiny firem, které porušily zákon a o veřejné zakázky se již ucházet nemohou. Při hospodaření krajů a obcí by měl větší roli hrát Nejvyšší kontrolní úřad.

Větší otevřenost a zpřehlednění jsou podle organizace potřeba také při rozdělování dotací evropských fondů, výběrové komise by měly například povinně zveřejňovat důvody pro posun pořadí jednotlivých projektů. Přísnější kritéria studie doporučuje též pro finance EU určené neziskovým organizacím.

Jednotlivé země byly ohodnoceny indexem od nuly, která znamenala nejhorší výsledek, po desítku. Nejlepšího postavení na světě dosáhlo Finsko s indexem 9,7, následováno Novým Zélandem a Dánskem. Z asijských zemí nejlépe dopadl Singapur ohodnocený indexem 9,3.

Německo skončilo s indexem 8,2 na 15. místě, Spojené státy s hodnotou 7,5 na 17. místě. Index České republiky je 4,2, nejlépe ohodnocená africká země Botswana má na žebříčku o 20 míst příznivější postavení. Nejhůře v analýze dopadl karibský stát Haiti společně s jihoasijským Bangladéšem.

Z nových členů EU si nejlépe vedly Estonsko a Slovinsko, které známka 6,0 vynesla společně na 31. příčku. Lépe než Česko je na tom i Maďarsko, které zařadila TI na 42. pozici s indexem 4,8. Proti loňské zprávě si letos pohoršilo Polsko, které známka 3,5 odsunula až na 69. místo.

Pokud jde o stupeň zkorumpovanosti ve významných zemích, nejhůř je na tom letos Rusko, které se s indexem 2,8 dostalo na 90. místo společně s Indií a 29 pozic za Čínu, která má 3,4 bodu.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme