TI doporučuje vládě upravit zákon kvůli manipulaci při volbách

Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International (TI) dnes doporučila provést úpravy volebního zákona, aby se zamezilo machinacím v obecních volbách. Opakované hlasování ve volbách do zastupitelstva města Krupka podle TI prokázalo potřebu nového zákona, který by umožnil trestat uplácení voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Ondráčka z Transparency International se domnívá, že policie reaguje jen na trestní oznámení a podcenila finanční kriminalitu | Foto: Šárka Ševčíková

Uplácení je podle ředitele české pobočky TI Davida Ondráčka do jisté míry možné trestat i podle existujících zákonů, ale je to nesmírně složité.

„Bohužel policie případy, kde bylo výrazné podezření na to, že někdo nakupoval hlasy a manipuloval volby, odkládá s odůvodněním, že na to nemá konkrétní paragraf. Výsledek je, že zatím nebyl žádný takový případ došetřen,“ uvedl David Ondráčka.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Ondráčka z české pobočky Transparency International mluví o potřebných úpravách volebního zákona ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Vyzdvihl zkušenost Transparency International z posledních komunálních voleb. TI monitorovala situaci v mnoha městech a obcích a podle zjistila, že v několika místech docházelo k masivnímu kupování voličů, a tím k ovlivnění výsledků voleb.

„Navrhujeme proto změnit trestní zákon a doplnit paragraf, který se týká maření voleb a výrazně ho rozšířit a zároveň změnit i volební zákon tak, aby byl zákaz výkonu kandidovat pro ty, kteří se něčeho takového dopustí,“ řekl David Ondráčka.

Dodal, že TI tento návrh připomínkuje vůči ministerstvu vnitra a ministerstvu spravedlnosti, kteří mají tyto dvě normy na starosti. Dosavadní ohlasy jsou podle jeho slov zajímavé a pozitivní.

„Je to ve fázi přípravy. U poslanců jsme zatím nelobovali, ale mám pocit, že to je věc, která by mohla najít poměrně širokou shodu, a že by se ta věc mohla upravit,“ uvedl ředitel české pobočky TI.

Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme