TI: Některé české firmy s vlastníky v daňových rájích jsou napojeny na politiky

Část tuzemských firem, které zisky ze státních zakázek převádí do daňových rájů, má podle Transparency International přímé napojení na politiky a lobbisty. Ukázala to aktuální analýza této protikorupční organizace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělostné písečné pláže uprostřed tyrkysově modrého moře - tak vypadají Maledivy

Bělostné písečné pláže uprostřed tyrkysově modrého moře - tak vypadají Maledivy | Foto: Klára Stejskalová

V Česku je 222 firem, které dostávají státní zakázky a mají přitom vlastníky v daňových rájích.

To jim umožňuje vyvádět vydělané peníze a mimo jiné neplatit daně v Česku. Transparency International zjistila, že na takové společnosti jsou napojeni i někteří radní a jeden bývalý ministr.

„Databázi těchto firem, které jsou vlastněny z daňových rájů, jsme zkusili porovnat například s databází politiků nebo lidí, kteří jsou s politikou spojeni. Určité shody nám tam vyšly,“ říká analytik Transparency International Stanislav Beránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací o analýze Transparency International zjišťoval Kryštof Benoni

O jaké politiky a lobbisty se konkrétně jedná a jaké zakázky, prozradí společnost Transparency International během dne. Beránek v Ranním interview Radiožurnálu alespoň naznačil jeden příklad:

„Firma, ve které působil jeden ministr, byla ovládána prostřednictvím nějaké kyperské společnosti. A další firmy, které byly touto společností ovládány, mají ve svých referencích státní podniky nebo polostátní podniky.“

Státní zakázky za 153 miliard

Firmy s vlastníky v daňových rájích získaly za posledních pět let státní zakázky v hodnotě 153 miliard korun. Peníze, které taková firma vydělá, často mizí v zemích, jako jsou Kypr, Seychely nebo Bahamy.

„Cílem je zakrývat skutečné vlastníky. Jiným důvodem může být, že se jedná o normální podnikatele, kteří pouze nechtějí být vidět. Dále se nemusí jednat o normální podnikatele, v pozadí firem jsou státní úředníci, politici, případně další lidé, kteří mají vliv na rozhodovací proces,“ uvádí příklady Beránek a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl analytik Transparency International Stanislav Beránek.

„Jiným důvodem může být krácení daní, vyvádění peněz z firem, které jsou tady v Čechách, do mateřských firem, které jsou v daňových rájích, čímž dochází ke snižování daňového základu."

Podle analytičky Markéty Šichtařové přichází stát na daních až o miliardy korun.

„Zahraniční firma může na základě fiktivní faktury přefakturovávat zisky domácí firmy do zahraničí, takže potom se zdá, že česká firma má nulové zisky, ale ty zisky jsou celé v zahraničí,“ vysvětluje.

„Překvapilo mě to dost. Dokonce natolik, že jsem několikrát data kontroloval. Dlouho jsem nechtěl věřit, že to může být tak obrovské číslo. To, co tady tímto způsobem odteče, pak musí doplácet zbytek společností,“ dodává Stanislav Beránek.

Těžký boj s daňovými ráji

Firmy z daňových rájů také často čerpají dotace z Evropské unie. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Šrámka je obtížné při zadávání státních zakázek podobným praktikám zabránit.

„Ministerstvo financí ve výběrovém řízení nesmí podle zákona diskriminovat jednotlivé uchazeče podle sídla. Vyloučením takového uchazeče by byl nejen porušen zákon o veřejných zakázkách, ale i pravidla Evropské unie,“ upozorňuje.

Vlastníky firem v daňových rájích často nelze zjistit. Podle Transparency International to nahrává i možné korupci. Analytici teď chtějí prozkoumat jednotlivé zakázky podrobněji. Pokud se podezření z korupce potvrdí, předají kauzu policii.

Daňové ráje | Foto: Michal Jindra

Michaela Vydrová, Simona Bartošová, Kryštof Benoni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme