TI: Princip financování stran se měnit nemusí, musí se zprůhlednit jeho kontrola

V souvislosti s údajnou korupční aférou ministra životního prostředí Pavla Drobila se opět otevřela debata na téma neprůhledného financování politických stran a korupčního prostředí v Česku. Snahy o změnu ve financování politických stran pokaždé poslanci pohřbili, včetně 15 let starého návrhu tehdejšího prezidenta Václava Havla. Ten dnes tvrdí, že by k pokusu o vytunelování Státního fondu životního prostředí nedošlo, kdyby se zřídil Fond politické kultury, přes který by tekly všechny peníze pro partaje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto

Peníze. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Zdroj protikorupčního jednání je z velké části skutečně v politických stranách a v jejich samotném fungování. Kdy čím dál tím víc vyplouvá na povrch, že v rámci růstu politika v jeho vlastní politické straně je třeba dopouštět se nekalostí a možná i korupčních praktik pro to, aby ten daný člověk přinesl své straně peníze pro její financování,“ řekl v rozhovoru na Rádiu Česko Václav Láska z Transparency International.

Ani kauza Drobil a její důsledky ale podle něj nepomohou zahájit rozbití korupčního systému, kterého zneužívají politické strany. „Zdá se v těchto dnech, že kauza žádné důsledky mít nebude v podobě nějaké změny. Politici tvrdí, že se vlastně nic nestalo, že všechno bylo v pořádku, že si jeden člověk něco vymýšlel a druhý postupoval nekompetentně,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Neprůhledného financování politických stran. Ve Světě o deváté je Václav Láska z Transparency International.

Podle zákona o politických stranách je financování možné ze čtyř hlavních zdrojů: členských příspěvků, soukromých darů, bankovních půjček a státních příspěvků. To ale podle Lásky jednoznačně neodpovídá nákladům na předvolební kampaně.

„A není to problém rozdílů desítek procent mezi cenou kampaně, jak ji deklarují strany, ale jsou to rozdíly ve stonásobcích procent. A prostředky nad rámec toho co strany přiznávají, jsou zjevně nelegální finance. A je otázkou odkud je strany berou - jestli je to třeba z kapes tajných sponzorů nebo je to z obdobného jednání jako kauza Pavla Drobila,“ dodal.

Na financování politických stran stojí fungování politického systému

Ministr financí Miroslav Kalousek odmítl dnešní rozhovor na Rádiu česko na téma změny financování politických stran s tím, že současný stav je vyhovující. Řekl, že ti, kteří chtějí jednat čestně, to mohou dělat za současného systému. A ti, kteří chtějí podvádět, to budou dělat, ať už se budou strany financovat jakkoli. S tím Láska nesouhlasí.

„To, že se politici k tomu nechtějí vyjadřovat, je dlouhodobá záležitost. Otázka financování politických stran je totiž stěžejný fakt, na kterém stojí fungování současného politického systému a představa jeho změny je nepředstavitelná,“ uvedl.

Podle Lásky není potřeba měnit princip financování stran, ale je otázka jeho kontroly tak, aby bylo průhledné. „Aby nemohlo doházet k tomu, že ve financování politických stran a jejich výdajích se objevují nelegální peníze nebo dokonce peníze pocházející z trestné činnosti,“ dodal.

Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme