TI: Protikorupční strategii nic nechybí, jen ji převést do praxe

Ministr vnitra Radek John představil 57 opatření, která mají v Česku vymýtit úplatkářství. Návrh protikorupční strategie by chtěl na vládě projednat ještě letos. Podle Davida Ondráčky z Transparency International je Johnova protikorupční strategie dobrá a v zásadě jí nic nechybí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Podle Johnových představ by se měly veřejné zakázky povinně vypisovat již od milionu korun. Výběrové komise by měly být určovány losem. Protikorupční strategie chce také vymýtit zakázky šité na míru nebo politiky ve správních a dozorčích radách státních firem. Počítá také se zpřísněním trestů za korupci až na 10 let vězení.

Policisté by mohli znovu nahlížet do daňových přiznání podezřelých osob a více využívat odposlechy. Na korupci se mají zaměřit specializovaní státní zástupci i soudní senáty. Novinkou je také institut agenta provokatéra, jehož prostřednictvím bude stát testovat spolehlivost úředníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Ondráčka z Transparency International komentoval na Rádiu Česko protikorupční strategii ministra vnitra Radka Johna

"Strategii vítáme, v zásadě je tam většina opatření, která by tam být měla," říká David Ondráčka z Transparency International. „Otázkou je, jak budou opatření předložena a zda se podaří zřídit instituty pro jejich dodržování,“ upozorňuje. Pro příklad dodává: „Zavede-li se zákon o úřednících, je otázkou, jak pak zákon bude vypadat, aby odpolitizoval veřejnou správu.“

U mnoha témat se ale ministerstvo věnuje jen analýze problémů a ne jejich řešení. „U něčeho není jasná představa, jak by to mělo vypadat. Může to dopadnout i tak, že se bude další dva roky analyzovat a pak skončí volební období,“ myslí si. „Strategii je třeba přijmout rychle, není čas otálet,“ varuje.

Oblast, kterou ministerstvo podle Ondráčky moc neřeší, je financování politických stran. „Systém by měl být mnohem kontrolovanější,“ říká. Stejně tak je podle něj vágní postoj dokumentu k lobbingu. Jako prioritu naopak Ondráčka nepovažuje agenta provokatéra ani zvyšování trestů za korupci, jejichž zavedení strategie doporučuje.

Protikorupční strategie byla jednou z priorit vlády Mirka Topolánka, nakonec se ale v oblasti korupce mnoho nových legislativních předpisů v život neuvedlo. Ondráčka by uvítal pevný termín, kdy budou záměry převedeny do zákonných norem. Zatím jde podle něj i u této strategie pouze o harmonogram priorit.

Ve světovém žebříčku vnímání korupce se Česko během tří let propadlo z 41. na 53. příčku. A podle posledního průzkumu Transparency International si 44 procent Čechů myslí, že korupce u nás přibývá. Úplatek také dalo alespoň jednou za rok 14 procent dotazovaných.

Martin Křížek, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme