Tibetská vlaječka na saku českého premiéra pohněvala Čínu

Mirek Topolánek rozzlobil Čínu. Na premiérův výstup, kdy oznámil svůj záměr navštívit LOH a měl přitom odznak s tibetskou vlajkou v klopě saka, si stěžovali diplomaté v Pekingu i v Praze. Vysvětlovat tuto záležitost musel také český ambasador v Pekingu Vítězlav Grepl. Čínská strana podle něj uvedla, že gesto českého premiéra bylo nešťastné a mohlo by vést k politizaci her. Podle ministerstva zahraničí to ale neznamená dramatické zhoršení ve vzájemných česko-čínských vztazích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a J. Železný | Zdroj: ČTK

Uvedla ale také, že dramatické zhoršení vzájemných vztahů se nekoná: "Já můžu říci, že rozhodně nejde o nějaké drama. Uskutečnila se schůzka našeho pana velvyslance v Pekingu na čínském ministerstvu zahraničních věcí a schůzka čínské velvyslankyně v Praze na našem ministerstvu."

"Řeč byla o různých tématech, zejména o olympijských hrách a jedním z vedlejších byl právě i ten odznáček, který měl pan premiér. Čína zároveň ocenila, že naše politické postoje jsou otevřené a rozhodně to není nic, co by mělo zhoršit naše vzájemné vztahy," uvedla Opletalová.

Topolánek se letos 15. dubna původně rozhodl, že na zahájení her nepojede, a to kvůli událostem v Tibetu. Zhruba před dvěma týdny ale řekl, že české reprezentanty podpoří přímo na sportovištích. Nezúčastní se slavnostního zahájení, ale přicestuje do Číny až 13. srpna. O podporu ho požádal Český olympijský výbor.

"Obdržel jsem žádost, abych podpořil naše sportovce na olympijských hrách a žádosti jsem vyhověl. Myslím, že sportovci, kteří se připravují pět let ne největší sportovní svátek, si zaslouží, aby jejich premiér tyto reprezentanty České republiky v zahraničí podpořil. Proto jsem pozvání přijal," oznámil 15. července premiér. Přístup předsedy vlády ocenil člen Mezinárodního olympijského výboru Jan Železný.

Topolánek také tehdy řekl, že veškeré náklady jeho cesty bude hradit Český olympijský výbor. Poletí normální leteckou linkou se synem, kterému cestu zaplatí sám. Připomněl, že prezident Václav Klaus se nedávno podrobil operaci kyčle a do Pekingu nejede. "V momentě oznámení jeho operace jsem tuto roli převzal já. Jedná se o vrcholné představitele státu. O žádném dalším pozvání pro nikoho nevím," řekl premiér.

Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme