Hora Blaník i přehrada Želivka. Z nové rozhledny nad Trhovým Štěpánovem je výhled na Podblanicko

Silvestrovské slavnostní otevření nové rozhledny Na Pasece nad Trhovým Štěpánovem na Benešovsku si nenechalo ujít přes patnáct set lidí. Otevřená bude celoročně a bezplatně.

Trhový Štěpánov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třicet metrů vysoká stavba s výhledem do Podblanicka stojí na místě původní dřevěné rozhledny. Na náklady ve výši 6,8 milionu korun bez DPH získala obec dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Téměř sedm set tisíc korun přispěly i okolní obce, firmy a lidé ve sbírce, dárců bylo přes stovku. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová rozhledna nad Trhovým Štěpánovem

„Rozhledna na Pasece stávala už kdysi, byla to dřevěná rozhledna nebo triangulační bod, místní to měli jako procházku, když šli příměstským lesem, jenže rozhledna dosloužila a spadla někdy v 80. letech. My, co jsme ji zažili, jsme vždy přemýšleli, jak ji obnovit,“ řekl starosta Josef Korn z uskupení Hasiči Trhový Štěpánov.

Pod rozhlednou je bývalý areál starého lomu s kamenným amfiteátrem, ve kterém obec pořádá různé kulturní akce. Doplnila ji i naučná stezka.

„V době totality se tady těžil kámen, dělaly se i průzkumné vrty na ložiska uranu, k těžbě ale nedošlo. V současné době je na místě instalována interaktivní výstavka, kde se návštěvník může dozvědět, co se tady v historii odehrálo,“ poznamenal místní historik Václav Mach. 

Se stavbou rozhledny vzdálené zhruba dva kilometry z centra obce začala stavební firma Lemonta letos na jaře. Ocelová montovaná stavba s dřevěnými prvky a točitými schody stojí na 514 metrů vysokém kopci Paseka. Má osm ochozů, pět vyhlídkových pater a je nezastřešená. Bude přístupná celoročně a zdarma.

Při dobré viditelnosti je vidět do vzdálenosti zhruba šedesát kilometrů, nejlépe na východ. Návštěvníci tak uvidí například přehradu Želivka nebo horu Blaník.

Věra Hájková, jum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme