Tisíc podpisů pro vznik nové strany máme, hlásí LIDEM

Politické uskupení vicepremiérky Karolíny Peake nazvané LIDEM už sehnalo tisíc podpisů potřebných pro registraci nové strany. Po jednání jejího přípravného výboru to Rádiu Česko řekl poslanec Martin Vacek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Peake | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Potřebných tisíc podpisů už rozhodně máme, už jsme tisícovku překročili. Teď dáváme prostor těm, kteří nám píší, ať už po e-mailu nebo jinou formou, aby měli možnost ještě své podpisy připojit. Předpokládáme, že ten počet ještě naroste,“ prohlásil poslanec Vacek.

Platforma vznikla po odchodu části poslanců a ministrů z Věcí veřejných, které pak nahradila ve vládní koalici. Karolína Peake nedávno Českému rozhlasu řekla, že by chtěla mít stranu zaregistrovanou do konce června. Do té doby by měl vzniknout i program a další stranické dokumenty.

„Základní rys postupu máme nastaven programem Věcí veřejných, pro který jsme byli zvoleni a v němž chceme pokračovat. My se v tuto chvíli ujednocujeme pouze na preambulích, které bychom chtěli, aby nově vznikající strana měla zakotveny v záhlaví svých stanov, a aby to byl materiál, na kterém se dá pracovat i nadále,“ přiblížil současný stav příprav vzniku nové strany poslanec Vacek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec Martin Vacek a sociolog Jan Herzmann z agentury Factum Invenio ve Světě o jedné

Podpisy pro petici chce LIDEM sbírat ještě týden. Pak je předá ministerstvu vnitra. Radiožurnálu to potvrdila Karolína Peake.

„Máme v tuto chvíli přes 1100 hlasů. Proto chceme mít ještě větší rezervu pro případ nějakých formálních nedostatků. Nicméně bychom byli rádi, abychom to dotáhli během příštího týdne a na konci příštího týdne počítáme s tím, že bychom chtěli mít vše potřebné pro registraci uzavřeno a žádost o registraci podat,“ řekla Karolína Peake.

Šance tohoto uskupení uspět u voličů jsou však nejisté. Podle sociologa Jana Herzmanna, ředitele agentury Factum Invenio, existuje teoretická možnost, že by mohlo na svou stranu přetáhnout některé bývalé sympatizanty Věcí veřejných.

„Projekt Věcí veřejných hodně nahlodal důvěru veřejnosti v to, že nově vzniklá strana může něco podstatného změnit. Oni získali velkou podporu a tu pak ztráceli a je otázka, jestli je to vratný proces.“

„Naopak dlouhodobé pozorování ukazuje, že posilují ty strany, které jsou momentálně mimoparlamentní, ale mají dlouhou tradici, jako KDU-ČSL a Strana zelených, které by pravděpodobně v současné době do parlamentu přišly,“ upozornil Herzmann ve Světě o jedné.

Prostor pro nové politické strany je podle něj v porovnání se situací před minulými parlamentními volbami v Česku podstatně menší.

„Myslím, že naopak veřejnost bude hledat především v těch stávajících stranách, komu dát hlas, a ne čekat na nový projekt. Tím nechci říct, že není prostor vůbec žádný. Pro liberální stranu tady určitý prostor je, protože takovou stranu u nás nemáme,“ poznamenal ředitel agentury Factum Invenio.

Tomáš Pavlíček, mta, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme