Tisíce bytů v Mostě zamořily štěnice, prostředky na jejich hubení zakázal Brusel

Most má problém se štěnicemi, zamořeno je až 60 procent domů města, píše Mladá fronta DNES. K vyhubení parazita přitom nejsou na trhu běžně dostupné čisticí prostředky a k jejich likvidaci je třeba profesionálního zásahu. Hygienici ale nemají přístup do soukromých obydlí, celkový přehled o zamoření štěnicemi proto v Česku v podstatě neexistuje.

Most/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěnice je velice odolný parazit živící se primárně lidskou krví.

Štěnice je velice odolný parazit živící se primárně lidskou krví. | Zdroj: Wikimedia Commons

„Zamořeno by mohlo být až šedesát procent domů z celého města," odhaduje pro MF Dnes Petr Prokeš, mluvčí Stavebního bytového družstva Krušnohor, které v Mostě spravuje tisíce bytů. Zvýšený výskyt parazita sajícího v noci krev zaznamenali i v Libereckém kraji, Plzeňsku nebo Brně.

Černý pasažér

Štěnice přitom nesouvisí pouze se špatnou hygienou nebo sociálním ubytováním, člověk si je může odvézt i z dovolené v luxusním hotelu, odolný hmyz se totiž udrží na dřevěných roštech postelí, v sedačkách a štěrbinách zdí. Šířit se mohou také vyklepáváním koberců a dek z balkonů patrových domů.

Štěnice | Foto: Český rozhlas

Jak upozornil deník, dříve pracovníci krajských hygienických stanic údaje o výskytu štěnic zaznamenávali, do soukromých domů však nemají přístup. Proto neexistuje centrální přehled ani žádná mapa výskytu, jako je tomu napříkladu klíšťat. „Ještě před pár lety byly na trhu účinné prostředky na hubení štěnic, ale jejich použití Brusel zakázal s ohledem na jejich toxicitu a kvůli ochraně životního prostředí," dodává vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci František Rettich.

Za dramatický nárůst výskytu parazitů může i jejich velká odolnost a málo zodpovědný přístup ze strany některých majitelů ubytoven. Svépomocí se totiž štěnic zbavit nejde, nutné je profesionální hubení.

 

 

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme