Tisíce českých domácností navštíví statistici, startuje šetření životních podmínek

Statistici budou v českých domácnostech zjišťovat, v jakých podmínkách lidé žijí a kolik si vydělávají. Pracovníci Českého statistického úřadu navštíví přibližně 11 a půl tisíce tuzemských bytů. Šetření zaměřené na životní podmínky obyvatel probíhá v Česku každoročně už od roku 2005.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad (ilustrační foto)

Český statistický úřad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nejprve zjišťujeme demografické a ekonomické charakteristiky v daném bytě. Poté se ptáme na údaje za domácnost, jako jsou například na náklady bydlení, vybavení domácnosti nebo třeba péče o děti do 12 let a poté zjišťujeme údaje za všechny dospělé osoby v domácnosti, zejména jejich pracovní aktivitu a jejich příjmy,“ popisuje Simona Měřínská z Českého statistického úřadu, jak dotazování vypadá.  

Český statistický úřad povede dosavadní místopředseda Marek Rojíček

Číst článek

Navštěvovat tuzemské domácnosti budou statistici až do května. Předběžné výsledky budou mít na konci roku. Finální zjištění, ale zveřejní až příští rok v dubnu.

Podle průběžných výsledků loňského šetření v Česku meziročně klesla míra ohrožení chudobou a sociálním vyloučením.

Šetření s názvem Životní podmínky se koná každoročně. Poslední dostupné údaje, z nichž jsou zpracovány vybrané předběžné výsledky, se vztahují k loňskému roku. "Vyplývá z nich, že míra ohrožení příjmovou chudobou a sociálním vyloučením meziročně klesla, a to o jeden procentní bod na 12,3 procenta. Česko se tak stále řadí mezi evropské země s nejnižší úrovní tohoto ukazatele," uvedla Měřínská

Na co úřad data využije, vysvětluje tiskový mluvčí ČSÚ Tomáš Chrámecký. „Šetření se koná v České republice i v jednotlivých státech Evropské unie, takže je srovnatelné přes celou Evropu. Získají se údaje například o ohrožení příjmovou chudobou nebo sociálním vyloučení.“

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme