Stovky domácností na jihu Čech jsou po bouřce stále bez elektřiny. Vichr lámal stromy, stojí i vlaky

Kvůli bouřce zůstává v Jihočeském kraji několik stovek domácností bez elektřiny. Dodávky energie se přitom do některých oblastí v sobotu už nepodaří obnovit. Na některých železničních tratích nadále stojí doprava. Hasiči kvůli silnému větru vyjížděli k 40 událostem v Plzeňském kraji, zejména padlým stromům na silnici. Ke zranění ani ke škodám nedošlo, všechny překážky na vozovkách už jsou odstraněné.

Plzeň / České Budějovice / Karlovy Vary (Aktualizováno: 11:06 20. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřky lámaly stromy, které zkomplikovaly železniční dopravu | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Popadané stromy zastavily v jižních Čechách některé vlaky. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. Problémy i v neděli přetrvávají ve čtyřech úsecích. 

Provoz na trati mezi Jílovicemi a Českými Velenicemi bude podle Českých drah možné obnovit až v neděli v poledne. To samé platí i pro spoj z Českých Budějovic do rakouského Lince. Až v pondělí od 13 hodin by měly jezdit vlaky v úseku Počátky-Žirochovice - Veselí nad Lužnicí a Rybník - Lipno nad Vltavou.

Hasiči v kraji noci na sobotu řešili přibližně 250 událostí. Šlo především o popadané stromy na vozovky, porušená elektrická vedení a další jevy spojené s bouřkou. Bez elektřiny byly až tisíce lidí. Podle mluvčího společnosti EON Vladimíra Váchy by většinu poruch měli energetici opravit v neděli.

Jižní Moravu opět potrápí vedra. Do Čech dorazí silné bouřky, varují meteorologové

Číst článek

V Karlovarském kraji, kde také meteorologové hlásili velmi silné bouřky a vysoký stupeň nebezpečí, bylo zásahů výrazně méně, zjistila ČTK od operačních důstojníků hasičů z obou krajů. „Bylo toho méně, než se čekalo. Bouřky a vítr se podél hranice oproti prognózám stočily hlavně do jižních Čech,“ uvedli. Nejsilnější vlna přišla v pátek mezi 20:30 až 22:30.

Nejvíce událostí v souvislosti s bouřkami a větrem, celkem 13, bylo na Domažlicku, hlavně v oblasti Bělé, Hostouně, Horšovského Týna a Blížejova. O něco méně jich bylo na Tachovsku, zejména v okolí Stráže, Boru a Tachova.

Silný vítr poničil také lesy na jihu Šumavy. Lesníci odhadují škody na miliony korun. Kvůli stromům popadaným na stezkách Národní park žádá lidi, aby se oblasti vyhýbali. Polomy zasáhly především oblast v okolí Stožce na Prachaticku, kde leží přes cesty spoustu popadaných stromů. Šumavský národní park proto doporučuje návštěvníkům, aby v sobotu a v neděli nevstupovali na turistické trasy v této oblasti.

Vichr postihl i Klatovsko, Plzeň sever a Plzeň-jih, naopak na Rokycansku byla hlášená jen jedna událost a v Plzni žádná.

Následky bouřky v zahraničí

Dva lidé přišli v noci na sobotu o život při silné bouřce nedaleko města Braunau am Inn v Horních Rakousích. Zřítil se na ně festivalový stan. Dalších nejméně 40 lidí utrpělo zranění, z toho deset těžká. Informovala o tom agentura APA.

V Bavorsku nepřízeň počasí způsobila komplikace zejména v železniční dopravě, přerušeno muselo být několik hudebních festivalů. V noci se dočasně zastavil provoz vlaků mezi Mnichovem a Salcburkem, policie musela částečně uzavřít i několik dálnic.

Daniela Tollingerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme