Tisíce granátometů v nevyhovujících skladech? Firma dostala statisícovou pokutu, platit ji zatím nebude

Je to dozvuk více než dva roky starých výbuchů vrbětických skladů. Za tisíce granátometů uskladněných podle policie v nevyhovujících budovách zbrojovky Zeveta Bojkovice padla nyní pokuta. Zhruba tři sta tisíc korun má zaplatit její dceřiná firma Pyro-Technology, která je v likvidaci. Firma pokutu ale zatím platit nehodlá, ba co víc – po státu žádá odškodné deset milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál zbrojařské firmy Zeveta Bojkovice.

Areál zbrojařské firmy Zeveta Bojkovice. | Foto: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Bylo to krátce poté, co ve Vrběticích na Zlínsku v říjnu a prosinci 2014 začaly vybuchovat muniční sklady. Policejní prezidium tehdy nařídilo okamžité kontroly skladů zbrojařských společností napříč Českem. Jednou z nich, kam se policisté vydali, byl i areál Zevety v pětitisícových Bojkovicích na Uherskohradišťsku.

Proč policie munici zabavila

Zeveta podle policejního ředitelství pro zbraně neměla v době kontroly dobře zabezpečené sklady v bojkovickém areálu, konkrétně měla porušit nařízení vlády číslo 338/200 Sb. o technických požadavcích pro zabezpečení přechovávaných zbraní nebo střeliva, které udává podmínky skladování, přechovávání a zacházení. Zeveta granátomety neskladovala tak, jak ukládá zákon o zbraních a střelivu, nýbrž je skladovala jako výbušniny. Pro ty platí jiné podmínky skladování i manipulace, což se policejním kontrolorům nelíbilo. Firma se však bránila tím, že granátomety byly prošlé, k výbuchu tak dojít nemohlo.

Na základě této kontroly se nakonec policie rozhodla k nevídanému kroku: Zevetě kvůli špatnému skladování zabavila zhruba 300 tun munice (viz box Proč policie munici zabavila). Policejní kamiony odvezly zhruba padesát tisíc ručních protitankových granátometů RPG 75. Zabavené zbraně oficiálně patřily dceřiné firmě Pyro-Technology, která je ale v likvidaci. Zbrojovka tehdy na svých stránkách uvedla, že postupem policie „je udivena", šéf policejního ředitelství pro zbraně a bezpečnostní materiál Zdeněk Bambas to ale viděl jinak.

„Munice nebyla zabezpečena vhodným a předepsaným způsobem. Bylo to natolik vážné, že jsme si nemohli dovolit to tam nechat," okomentoval to před dvěma lety Bambas, jehož tým kontrolu v Bojkovicích prováděl. Pro server Lidovky.cz tehdy zabezpečení označil za „lehkovážné".

Jak nyní zjistil server iROZHLAS.cz, správní řízení, které kvůli špatnému skladování policie s firmou Pyro-Technology zahájila, bylo ukončeno až letos v dubnu. Tedy po zhruba dvou letech.

Skladování semtexu v kravíně? Neprokázal se úmysl, odmítl soud obžalobu na zbrojaře Rudolfa

Číst článek

„S tím výsledkem, že se společnost dopustila několika správních deliktů," uvedl Petr Jaroš, mluvčí policejního ředitelství ve Zlíně. Právě tam byl případ s ohledem na místní příslušnost postoupen. Výši sankce ale mluvčí kvůli neveřejnosti řízení komentovat nemohl. „Byla uložena v řádech statisíců korun," přiblížil pouze.

"Platit nebudeme"

Pro ilustraci: pokutu firma dostala za špatné skladování granátometů. Zbrojařská společnost má zákonem stanoveno, v jakých podmínkách musí nebezpečný materiál skladovat, z jakého materiálu mají být skladiště postavena i jak mají vypadat okna a dveře včetně jejich zabezpečení. Mimo jiné i to firma podle dřívějšího vyjádření policejního ředitele Bambase nesplňovala. Zabavená munice se pak firmě po splnění podmínek vrátila v loňském roce.

Sklady v areálu zbrojařské firmy Zeveta Bojkovice. | Foto: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Konec správního řízení pro server iROZHLAS.cz potvrdit také mluvčí Zevety Jan Charvát. Uvedl ale, že firma pokutu prozatím platit nehodlá.

„Rozhodnutí bylo zcela prokazatelně vydáno nezákonně v rozporu s právními předpisy i relevantní judikaturou Nejvyššího a Ústavního soudu," popsal důvody. Nezákonnost firma podle něj spatřuje v tom, že se prý policie ve správním řízení nevypořádala s jejich odvolacími námitkami.

Mluvčí Charvát ale odmítl přiblížit, jakých deliktů se firma podle policie konkrétně dopustila, a upřesnit nechtěl ani výši pokuty. Podle dvou zdrojů serveru iROZHLAS.cz se sankce pohybuje ve výši zhruba tři sta tisíc korun. Mluvčí Charvát to ale potvrdit nechtěl.

Firma Pyro-Technology navíc zatím ani neplánuje pokutu zaplatit. K soudu totiž podala žalobu, v níž se domáhá zrušení policejního rozhodnutí, a zároveň chce odložit jeho vykonatelnost.

Některé lidi neměli vůbec obžalovat, napsal soud v kauze min z Vrbětic. Státní zástupce se odvolal

Číst článek

„Byla k nám doručena žaloba Pyro-Technology proti Policejnímu prezidiu České republiky. Jelikož věc byla doručena zdejšímu soudu minulý týden, nelze předpokládat, že bude v nejbližší době o věci rozhodnuto," uvedla pro server iROZHLAS.cz Eva Sigmundová, mluvčí Krajského soudu v Brně.

Pokutu nyní vymáhá celní úřad Zlínského kraje, podle mluvčího Dušana Janiše ji firma zatím neuhradila.

A v mezičase Zeveta poslala také žádost na ministerstvo vnitra. Kvůli obchodu, který údajně kvůli zabavené munici nemohla zrealizovat, žádá po státu odškodnění – bezmála 10,5 milionu korun.

„Munice obchodní společnosti (Pyro-Technology) byla uložena v určených prostorách a společnost tak nemohla s touto municí obchodovat. Požaduje tedy uhradit ušlý zisk," popsala argumentaci Zevety mluvčí resortu Klára Pěknicová. Na vyřízení žádosti má ministerstvo šest měsíců.

Generální ředitel zbrojařské firmy Zeveta Bojkovice Radoslav Moravec. | Foto: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme